Uluslararası Bitcoin dolandırıcılığında Türkiye bağlantısı

Uluslararası Bitcoin dolandırıcılığında Türkiye bağlantısı

Paylaş
Uluslararası Bitcoin dolandırıcılığında Türkiye bağlantısı

Avrupa Birliği (AB) yargısal iş birliği ajansı Eurojust, İsrail’den kontrol edilen ve 6 milyon avroluk (6.6 milyon dolar) bir kripto para dolandırıcılığına imza atan çetenin çökertildiğini açıkladı.

Eurojust ve Europol’un desteğiyle Fransa ile Belçika tarafından gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında 10 kişi tutuklandı. Şüphelilerin Fransa ve Belçika’da bulunan yaklaşık 85 mağduru Bitcoin’de yüzde 35’e varan yüksek getiri vaatleri ile kendilerine çektikleri belirtiliyor.

Eurojust ve Europol’a göre, dolandırıcılık planı klasikti. Sisteme girenlere başlangıçta küçük ödemeler yapılıyor ve bu yolla daha fazla yatırım yapmaları teşvik ediliyordu. Açıklamada, suç örgütünün elde ettiği paraları, AB üyesi ülkelerdeki diğer banka hesapları aracılığıyla çeşitli Asya ülkelerinde ve Türkiye’de bulunan banka hesaplarına hızla aktardığı belirtiliyor.

Operasyona yardımcı olmaları için Bulgaristan, Macaristan, İngiltere, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz’e ayrı ayrı Avrupa Soruşturma Emri (EIO) gönderildi. 4 kişinin 2019 yılının Ocak ayında Fransa’da tutuklandığı, ayrıca Lüksemburg’daki yetkililerle iş birliği içinde 1 milyon avronun ele geçirildiği ifade ediliyor. İsrail polisi de yedi arama yaptı ve beş kişiyi sorguladı.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap