Ulusal Eğitim Bakanı Açıkladı: Eğitim’de Metaverse Dönemi!

Ulusal Eğitim Bakanı Açıkladı: Eğitim’de Metaverse Dönemi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ulusal Eğitim Bakanı Açıkladı: Eğitim’de Metaverse Dönemi!

Bu yeni girişime karşı ılımlı veya şüpheci tarafında olsanız da, metaverse ve geniş potansiyeli hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Metaverse, sanal avatarların çalışmak için bir araya geldiği, hobiler peşinde koştuğu, fiziksel dünyaya sürükleyici, dijital bir alternatiftir. Metaverse’ün potansiyeli, birçok alanda kullanılabileceğine işaret ediyor. Bunlardan biri eğitim oldu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitimde metaverse dönemine geçilebileceğini söyledi. İşte detaylar…

Metaverse, eğitim alanına giriyor!

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Facebook, Ekim 2021’de sosyal medya köklerinin ötesine geçmek ve “İnternetin bir sonraki bölümü” etrafında daha geniş bir gündeme işaret etmek amacıyla kendisini Meta Platforms Inc. (artık yaygın olarak Meta olarak anılıyor) olarak yeniden markalaştırdığında, terim ana akım alanına resmen girdi. Metaverse’te kullanım alanlarına yönelik birçok plan ortaya çıktı. Bunların son örneği, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den geldi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ulusal Eğitim Bakanı Açıkladı: Eğitim’de Metaverse Dönemi! 1

Mahmut Özer, eğitimdeki son çalışmalar hakkında yaptığı bir açıklamada metaverse’ten bahsetti. Özer, geleceğin teknolojisi olarak adlandırdığı metaverse’e geçiş için okullardaki altyapının hazırlanmaya başlandığını söyledi. Milli Eğitim Bakanı, özellikle sanal gerçeklikle ilgili mesleki eğitim için çalışmalara başlandığına işaret ederken “Özellikle iş sağlığı ve güvenliği açısından riskli alanlarda dünyada mesleki eğitim artırılmış sanal gerçekliğe geçti,” ifadelerini kullandı. Bu kullanım durumunun mesleki eğitimlere uyarlanacağını belirten Özer, bunu “kaynakçılık, madencilik” alanında uygulamaya başladıklarını söyledi.

Altyapı oluşturulacak

Eğitime metaverse’ün dahil edilmesi için çalışmaların, altyapı hazırlığının devam ettiğini söyleyen Bakan Özer, matematikle alakalı eğitimden de bahsetti ve “Matematikte öğretme yaklaşımını değiştirmeye çalışıyoruz. Yani yöntem farklılığı daha hayatla ilişkili. Soyut bir alan olarak değil somut bir alan olarak öğretilsin. Eğitimin ilk kademelerinde çok somut, daha sonra gittikçe soyutlaşan ama hayatla ilişkisi hiç kopmayan bir matematik yaklaşımı tasarlıyoruz,” ifadelerini kullandı. Bunun için de yeni yaklaşımlarda bulunulacağını aktardı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ulusal Eğitim Bakanı Açıkladı: Eğitim’de Metaverse Dönemi! 2

Ayrıca artırılmış gerçeklik ile ilgili olarak da “Artırılmış sanal gerçeklikle ilgili alt yapıyı kurma geliştirme, dijital ile içerikler oluşturma ile ilgili çalışmaları yoğunlaştırdık,” ifadelerini kullandı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap