Ukrayna’nın önemli ticari bankasından Stellar üzerinde e-para denemesi

Ukrayna’nın önemli ticari bankasından Stellar üzerinde e-para denemesi

Paylaş
Uzman Coin: Ukrayna’nın önemli ticari bankasından Stellar üzerinde e-para denemesi

Ukraynalı ticari banka Tascombank, Stellar blok zinciri üzerinde elektronik grivna denemesi yapacağını açıkladı. Bireyler arası ödemeler ile kamu çalışanlarının maaş ödemeleri denemelerin kapsamında yer alan uygulamalar…

Bankanın e-ticaretten sorumlu olan yöneticisi ve başkan yardımcısı konumundaki Valeriy Danilenko, pilot uygulamanın Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından desteklendiğini ve tüm e-para hareketlerinin merkez bankası regülasyonları çerçevesinde kontrol edileceğini belirtti.
Yapılan açıklamada ayrıca pilot uygulamanın 2022’de başlamasının beklendiği ve elektronik grivna’nın Ukrayna’nın şu anda vârolan e-para kanunu dahilinde deneneceği aktarıldı.

Danilenko ABD medyasından Coindesk’e verdiği demeçte, “En kısa sürede denemelere başlamak istiyoruz. Tüm ortaklarımız ve hissedarlarımızla birlikte bu proje için çalışıyoruz” dedi. Danilenko, pilot uygulamanın süresiyle ilgili bir bilgi ise vermedi ancak katılımcı sayısının hala değerlendirildiğini söyledi.

80 ülke CBDC testleri yapıyor

Dijitalleşmenin artması ve özellikle halkların dünya çapında kripto paralara olan ilgisi devletlerin de, kontrol mekanizmasını kaybetmemek için CBDC çalışmaalrına başlamasına sebep oldu. Atlantic Council’in CBDC takip sistemine göre şu anda dünyada 80 ülke aktif şekilde merkez bankası dijital para testi yapıyor. Bu ülkelerden sonuncusu ise e-Naira testlerini başlatan Nijerya olmuştu. Nijerya’da da yoğun bir kripto para ilgisi olduğu biliniyor. Ülkede yaklaşık 3 haftada 500 bin e-Naira cüzdanı indirildiği belirtiliyor.

Hatırlanacağı üzere Ekim ayında da Avrupa Birliği perakende kullanıcılar için 2 yıl sürecek bir CBDC çalışması başlattığını açıklamıştı. Ukrayna da Temmuz ayında, gelecekteki bir CBDC’yi nakit veya elektronik para ile aynı kategoride sayacak bazı ödeme yöntemlerini regüle eden bir yasa çıkarmıştı. Yine Temmuz ayında Ukrayna devlet başkanı Volodymyr Zelensky, merkez bankasının CBDC çıkarabileceğini belirten yasaya onay vermişti.

“Dijital inovasyon için bir sonraki adım”

Ukrayna’nın dijital dönüşüm bakan yardımcısı olan Oleksandr Bornyakov da yaptığı açıklamada, yaklaşmakta olan pilot uygulamanın elektronik para ihracı için teknolojik bir görev konumunda ve ülkede ödeme ve finansal altyapı inovasyonunu ilerletmek için bir sonraki önemli adım olduğunu söyledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap