Ukrayna, kripto paralara yasal statü kazandırıyor

Ukrayna, kripto paralara yasal statü kazandırıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Ukrayna, kripto paralara yasal statü kazandırıyor

Investing.com – Tüm finansal piyasaları etkileyen ve dünyanın gözünün üzerinde olduğu Rusya – Ukrayna krizi devam ederken Ukrayna Parlamentosunda kripto paralar için son derece önemli bir yasayı onaylandı. İlgili yasa, dünkü oturumunda parlamento tarafından yüksek bir oy çokluğuyla kabul edildi.

Ukrayna Parlamentosu tarafından onaylanan Sanal Varlık Yasası, tüm kripto para birimlerine Ukrayna sınırları için yasal bir statü kazandırıyor. Yasaya göre kripto para yatırımı, ticareti ve kullanımı, artık Ukrayna’da yasal bir faaliyet olarak kabul edilecek. Ancak onaylanan Sanal Varlık Yasası, El Salvador’da olduğu gibi Bitcoin’i Ukrayna’da yasal bir ödeme aracı yapmıyor. 

Parlamento tarafından onaylanan Sanal Varlık Yasası, ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhaylo Fedorov’a göre mevcut dijital dönüşüm dönemine önemli bir katkı sağlayacak. Fedorov, ayrıca yasayla birlikte ülke genelinde kripto ve Blockchain şirketlerinin gelişiminin önünün açıldığını dile getirerek kripto sektörüyle birlikte ülkeye giren sermaye akışının hızlanacağına inanıyor.

Sanal varlık yasası kripto borsaları için de yasa maddeleri içeriyor 

Yeni yasa, kripto paralara yasal bir statü kazandırırken kripto şirketleri için de düzenleyici bir çerçeve sunuyor. Bu yasal çerçeve kapsamında kripto para hizmeti sunan şirketler yakından takip edilecek olup kural ihlallerinde caydırıcı cezaların verilmesi bekleniyor. Yeni yasa ile ülkedeki kripto para faaliyetlerinin düzenleme ve denetleme görevi, Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na verildi.

Ukrayna Parlamentosu tarafından 276 lehte oy ile onaylanan sanal varlık yasası, Eylül 2021 döneminde de Ukrayna gündemine taşınmıştı. Ancak o dönem devlet başkanı Volodymyr Zelensky, ülkenin kripto paraları düzenlemelerinde yeni bir düzenleyici kurum için yeterli bütçe ayrılamayacağından dolayı yasayı veto etmişti.

Ukrayna Ulusal Bankası kripto paraları risk olarak görmeye devam ediyor

Bununla birlikte diğer ülke merkez bankaları gibi Ukrayna Ulusal Bankası da (NBU) kripto paraları bir risk unsuru olarak görüyor. Banka, kara para aklama ve yasa dışı kullanımlar konusunda içerdiği risklerden bahsederken ülkenin itibari parası yerine geçebilme riski üzerinde de duruyor.

Ukrayna hükümeti, ülkedeki toplam kripto yatırımlarının dünya sıralamasında 5. sırada olduklarından bahsediyor. Hükümet, kabul edilen yasayla bu potansiyeli kullanarak gelecek vadeden bu sektörde yeni iş fırsatlarını değerlendirmek istiyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap