Tuur Demeester Ethereum’un “Zorluk Bombası” Mekanizmasını Bir İdeoloji İle Karşılaştırıyor

Tuur Demeester Ethereum’un “Zorluk Bombası” Mekanizmasını Bir İdeoloji İle Karşılaştırıyor

Paylaş
Tuur Demeester Ethereum’un “Zorluk Bombası” Mekanizmasını Bir İdeoloji İle Karşılaştırıyor

Kriptokoin – Kendisini Bitcoin maksimalisti olarak tanıdığımız Tuur Demeester, Ethereum’un diğer ismiyle “Buzul Çağı” olarak ifade edilen zorluk bombasının komünizme eşdeğer olduğunu ileri sürüyor.

Adamant Capital’in kurucu üyesi de olan Tuur Demeester, Ethereum’un zorluk bombalarıyla ilgili olarak, Amerika Birleşik Devletlerinin Anayasa’yı güncellerken komünizme yönelik olarak aldığı önlemler ile bu durumun karşılaştırılabilir olduğunu ileri sürüyor.

Tartışmalı Bir Çözüm

Buzul Çağı olarak da ifade edilen Zorluk bombası, blok zincirindeki madencilik zorluğunu aşamalı bir şekilde hızlandırarak Ethereum ihracını yapay olarak yavaşlatan bir kod parçası durumunda. Bu mekanizmanın, Ethereum’un proof of Stake (PoS) konsensüs algoritmasına büyük geçişi güçlendirmesi ve gerekiyor.

Ethereum’un para politikasında meydana getirdiği bu denli sert bir değişim, azalan blok ödüllerle birlikte kendilerine ihtiyacın kalmayacağı birçok madencinin itirazı altında bulunuyor.

Konuyla ilgili olarak Ethereum geliştiricisi James Hancock kısa süre önce “Muir Glacier” isimli bağımsız bir sabit fork önerdi. Yeni forkun aslında amacı, buzul çağındaki bombanın uygulanmasını daha da geciktirmek.

Hancock bununla ilgili yapmış olduğu açıklamda bu forkun Buzul Çağını makul olduğu kadar ileriye iteceğini ve bu tasarım problemlerinin bir daha gündeme gelmemesi içinde kendisini güncelleyeceğini vurguluyor.

Yaklaşan İstanbul hard forkunun tam tersine, Muir Glacier Bitcoin için imkansız bir şekle bürünen kripto para biriminin ihraç modelini tamamen değiştiriyor.

Hancock ayrıca, Buzul Çağının uygulanabilir bir çözüm olarak çıkarılabileceğini de öne sürüyor.

Sadece Bitcoin’e Gönül Vermiş Olanlar

Lider altcoini düzenli olarak eleştirenlerden biri sadece Demeester değil elbette.

Hatırlanacağı üzere Ekim ayında, kıdemli kriptografi yazarı Nick Szabo, Ethereum’un “merkezi bir kült” haline geldiğini ileri sürmüştü.

Blockstream CEO’su Adam Back de, Ethereum ve Bitcoin Cash’in fiat para birimleri olduğunu vurgulamıştı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap