Türkiye’nin Blockchain Devinden Kıymetli Haberler Var!

Türkiye’nin Blockchain Devinden Kıymetli Haberler Var!

Paylaş
BTC Piyasası: Türkiye’nin Blockchain Devinden Kıymetli Haberler Var!

2022’ye girdiğimiz günden itibaren, Türk Blockchain şirketi Bitci Teknoloji ve kripto para borsası olan Bitci’nin ekosisteminde birçok gelişme yaşandı. Türkiye’de pek çok yatırımcısı olan Bitcicoin (BITCI) ile ilgili son haberler de merak ediliyor. Bu yazıda, geçtiğimiz aylar boyunca Bitci’de yaşananları aktaracağız…

Kripto para piyasası durgunluk yaşasa da Bitci’de pek çok yenilik yaşandı

2022’nin ilk aylarının Bitcoin’e (BTC) pek nazik davrandığı söylenemez. Piyasa değeri ile en büyük kripto para olan BTC, yılın başından bu yana 10.000 dolara yakın bir düşüş sergiledi. Bu durum, altcoin’lerin fiyatını da etkiledi ve birçok kripto para, geçtiğimiz yıl kırdığı rekorların bir hayli altından işlem görüyor. Ancak bu durum, uzun vadede ekosistemlerin genişlemesine ve kripto paraların yeni bir patlama yaşamasına engel değil.

BTC Piyasası: Türkiye’nin Blockchain Devinden Kıymetli Haberler Var! 1

Alandaki insanların da bildiği üzere özellikle altcoin’ler, genel fiyat hareketlerinden bağımsız olarak, ekosistemlerindeki en son gelişmelerle ve haberlerle öne çıkarak daha geniş kitlelere ulaşabiliyor. Ayrıca yeni ürünler piyasaya sürüp çeşitli yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. En önemlisi de, coin yakımı gerçekleştirip arz miktarını düşürerek arz-talep dengesini yeniliyor. Bitci ve coin projesi Bitcicoin (BITCI) de 2022’in başından bu yana boş durmamış gibi görünüyor. Özellikle birçok spor kulübüyle ortaklık kurması sonucu oluşturulan fan tokenlarıyla ünlenen Blockchain şirketinin son zamanlarla yaptığı anlaşmalara, sunduğu ürünlere ve son gelişmelere bakalım…

Blockchain devi, İspanya ve Brezilya’ya açılıyor

Geçtiğimiz ayların belki de en önemli haberi Bitci’nin Brezilya ve İspanya’da borsa açma planlarını açıklaması oldu. Ocak ayının sonlarında Bitci’nin CEO’su Onur Altan Tan, Reuters’a verdiği bir demeçte “Bitci’nin Brezilya borsasının oradaki futbol kulüpleriyle olan bağlarını geliştirmesini umduğunu” söyledi. Bitci’nin Brezilya milli takımının fan tokenlarını çıkardığını belirtmekte fayda var. Ayrıca, ülkedeki diğer altı kulüple de anlaştığını söyledi. Borsa, İspanyol milli takımı için de bir fan token oluşturmuştu.

Tan, Bitci’nin bu hamlelerinin Brezilya’da büyümek için bir fırsat olması gerektiğini de sözlerine ekledi. “Tokenların yardımıyla çok kısa sürede yerel pazar liderini yakalamayı hedefliyoruz…” dedi ve Brezilya’daki borsayı Şubat’ta, ardından İspanya’daki borsayı Mart’ta piyasaya süreceklerinin haberini verdi. Ekosistemin daha geniş çevrelerce benimsenmesini, kripto para projelerini çoğunlukla olumlu etkileyen bir katalizördür.

BITCI yakımı devam ediyor, yeni borsalarda listeleniyor

Bitci, yılın başından bu yana belirli aralıklarla Bitcicoin (BITCI) yakımı gerçekleştiriyor. Coin’deki arz talep dengesini sağlıklı tutmak amacıyla dolaşımdan belirli miktarda coin kaldırılıyor. Kripto para alanında bazı coin’ler, fayda ve sınırlı arz nedeniyle değerlerini kazanır ve fiyat genellikle arz talebe bağlıdır. Arz ve talep, coin’lerin fiyatını etkileyen basit bir ekonomik faktördür.

Kimi kripto paranın arzı sonsuz olsa da, Bitci gibi kripto para birimlerinde arzı azaltmak ve deflasyonist bir tutum sergilemek için belirli miktarda coin yakılır. Eylül ayında 5 milyarlık yakımıyla bu işleme başlayan Bitci, 31 Aralık 2021’de 45 milyar BITCI’nin yakımını tamamlarken 2022’nin ilk gününde de 10 milyar Bitcicoin yaktı. Bunun dışında proje, 25 Ocak’ta BITCI markette Bitcicoin cinsinden olan tüm işlem ücretlerinin her ayın son günü yakılacağını duyurdu ve yakımlar gerçekleşti.

Blockchain devinin kurduğu son ortaklıklar hangileri oldu?

Bitci, spor kulüpleriyle yaptığı anlaşmalarla projeyi geliştirmeye devam etti. Ocak ayında öncelikle, Bodrumspor Fan Token’ı (BDRM) piyasaya sürdü. Ardından, ayın sonlarına doğru Adanaspor Fan Token’ı (ADANA) piyasaya sürüldü. Bunun dışında, Brezilya takımı EC Vitoria’nın ve Botafogo’nun fan tokenının yakında piyasalara geleceğinin haberi verildi. Ceara SC fan token projesi de merakla bekleniyor. Bu sırada, 2022 Bitci Türkiye Kupası’nın başladığını da belirtmek gerekir. BITCI ayrıca, 4 Ocak’ta global olarak bilinen bir kripto para borsası olan LBank’te listelendi ve böylece daha fazla kullanıcıya ulaşmış oldu. Coin, şu anda Bittrex’te de işlem görüyor.

BTC Piyasası: Türkiye’nin Blockchain Devinden Kıymetli Haberler Var! 2

Tüm bu gelişmeler, ekosistem için olumlu haberler olarak görülebilir. Düzenli olarak gerçekleşen BITCI yakımları token’ın ekonomisinde deflasyonist bir yönelim sağlarken, takımlarla ortaklık kurup fan token çıkarmaya devam ederek, taraftarların takımına destek vermesini kolaylaştırıyor. Bu sırada yerel bir şirket olma kimliğinden çıkıp globalde benimsenmeye doğru ilerliyor.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap