Türkiye’de Nüfusun Yüzde 42’si Herhangi Bir Bankadan Hizmet Almıyor

Türkiye’de Nüfusun Yüzde 42’si Herhangi Bir Bankadan Hizmet Almıyor

Paylaş
Türkiye’de Nüfusun Yüzde 42’si Herhangi Bir Bankadan Hizmet Almıyor

Eşten eşe bir elektronik para sistemi olan Bitcoin, günümüzde milyonlarca insanın herhangi bir aracı olmadan doğrudan birbirleriyle işlem yapmasını sağlıyor.

Bitcoin bu özelliğiyle küresel finans sistemine ve onun bir parçası olan bankalara alternatif olarak gösteriliyor. Bunun sebepleri arasında insanların Bitcoin sayesinde bankalara kıyasla çok daha ucuz ve hızlı bir şekilde işlem yapabiliyor olmaları var.

Türkiye’de Bankacılık

Günümüzde özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerindeki insanların büyük bir kısmının bankacılık hizmetlerine erişimi var. Bu ülkelerdeki vatandaşlar çeşitli bankalardan hizmet alarak birbirleriyle işlem yapabiliyorlar.

Forbes tarafından paylaşılan bilgilere göre ise Türkiye bankacılık konusunda henüz diğer ülkeler kadar gelişmiş değil. Bu verilere göre günümüzde 15 yaş ve üstü vatandaşların yüzde 42’si hala ya bankalardan hizmet alamıyor ya da bu hizmetlere kısıtlı erişimi var.

Kripto Para Kullanımı

John McAfee, Andreas Antonopoulos gibi sektörün tanınan isimleri, kripto paraların özellikle bankalara birer alternatif olarak kullanılabileceklerini düşünüyorlar.

Bu isimlerin aslında kısmen haklı olduklarını söyleyebiliriz. Günümüzde kripto paraların özellikle banka hizmetlerinden yeterince faydalanamayan ülkelerde yoğun bir şekilde kullanıldıklarını görebiliyoruz.

Finansal erişim konusunda Batı ülkelerinin gerisinde kalan Türkiye de kripto para kullanımının yoğun olduğu ülkeler arasında geliyor. Öyle ki ING tarafından yapılan bir araştırmada Türkiye, Avrupa’da kripto para kullanımının en yoğun olduğu ülke olarak gösterilmişti.

Türkiye’deki kripto para kullanımının bu kadar yaygın olması elbette yalnızca bankacılık hizmetleriyle açıklanabilecek bir olgu değil. Ancak bu veriler, bir ülkedeki bankacılık hizmetlerinin o ülkedeki kripto para kullanımıyla bir şekilde bağlantılı olduğunun göstergesi olabilir.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap