Türkiye’de Gündem Oldu: Metaverse İslam’a Aksi Mi?

Türkiye’de Gündem Oldu: Metaverse İslam’a Aksi Mi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Türkiye’de Gündem Oldu: Metaverse İslam’a Aksi Mi?

İslam dünyasında bir konunun helal veya haram olup olmadığı her zaman merak konusu olmuştur. Kripto para evreninin popülariteyi yakalaması ile birlikte dijital paralarında İslam’a aykırı olup olmadığı konusunda birçok yorum ve fikir ortaya atılmış ve bu da konu ile ilgili birçok tartışma yaşanmasına neden oldu. Öyle ki Bitcoin’in caiz olup olmadığı konusu İslam dünyasında her gün daha yüksek sesle tartışılmaya devam ederken, geçtiğimiz günden bu yana tartışılan konu kripto paraların bir miktar dışına çıkmış durumda. Şimdilerde gündem metaverse…

Metaverse, yeni dünyanın teknolojisi olabilecek kapasiteyi bünyesinde toplamışken dün sosyal medya platformu Twitter’da başlayan Metaverse caiz mi? tartışması ile ilgili yaklaşık 5 bin tweet şimdiden atıldı bile… Kripto paralar ile ilgili birçok din aliminin yorumlarına henüz yeni yeni alışmışken şimdi de Metaverse evrenine karşı çıkan bir çok ismin olduğunu söylemek mümkün. Peki yapılan bunca yorum ve tartışma ortamında diyanet Metaverse ile ilgili olarak ne söylüyor?

Diyanet işlerine göre Metaverse…

Geçtiğimiz dönemde kripto paraların caiz olup olmadığı konusunda çok fazla soru gelmesinin ardından Diyanet işleri, ”Yatırımcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.” demişti. Bu konuda yatırımcılar veya potansiyel yatırımcı adaylarının bile henüz görüş birliği olmamasına karşılık, şimdi de Diyanet İşleri Bakanlığı‘na en çok yöneltilen sorulardan birisi ise ‘Sanal hac olur mu?’

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkiye’de Gündem Oldu: Metaverse İslam’a Aksi Mi? 1

Konuya ilişkin ilk açıklama resmi bir kurum olmasa bile Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan’dan geldi. Remzi Bircan ”Metaverse’yle Kabe ziyaretimizi gerçekleştireceğiz fakat bunun İslami açıdan bir ibadet olması söz konusu değil” açıklamasında bulundu.

Twitter’da gündem oldu: Metaverse caiz mi?

Metaverse caiz mi? Sorusunun resmi makamlarca yanıtlanmış bir cevabı henüz yok. Fakat dün Ak Parti tarafından gerçekleştirilen ‘Metaverse çalıştayı‘ konferansının ardından tartışmalar çok daha yüksek sesli şekilde yaşanmaya başladı. Kimisi Metaverse evrenini Hasan Sabbah’ın sahte cennetine benzetirken kimisi ise teknolojinin ve dinin birleşmesinde bir sakınca görmediğini sosyal medya hesaplarında paylaşıp tartışmaya katılım gösterdi.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap