Türkiye’de Bir İlk! Lyon’dan Manisa’ya P2P!

Türkiye’de Bir İlk! Lyon’dan Manisa’ya P2P!

Paylaş
Türkiye’de Bir İlk! Lyon’dan Manisa’ya P2P!

Teknoloji dünyasında bambaşka bir ufuk açan blockchain altyapısının Türkiye’de ilk pilot uygulaması, Lyon’dan Manisa’ya gönderilecek ticari bir ürün ile gerçekleştiriliyor. Böylece 14 gün süren işlemler 1 günde tamamlanabilecek. IBM’in Blockchain Platformu kullanılarak gerçekleştirilecek bu işlemde, ürünün tüm ticari ve finansal süreçleri ağ üzerinden yapılacak. IBM’in yanında Güler Dinamik Gümrük Müşavirliği şirketiyle oluşturulan konsorsiyumla gerçekleştirilecek. İşlem Türkiye’de tek dünyada da sayılı işlemler arasında gösteriliyor. İşlem akışı şu şekilde gerçekleşecek;

Tedarikçiler tarafından üretilecek ürün ilk olarak Schenker Lyon Dağıtım Merkezi’ne gönderilecek. Gerekli ithalat ve ihracat evrakları blockchain ağı üzerine yüklenerek şifrelenecek. Türkiye’ye ulaşan ürün ile ilgili özet beyanın verilmesi gibi bir çok gümrük rejimi politikaları blockchain ağı üzerinden gerçekleşecek. Yani sürecin tamamı ağ üzerinden kodlanarak izlenecek.

İlk proje fikrini ortaya atan Güler Dinamik’in Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güler şöyle dedi:

“Malın dolaşımıyla ilgili sadece bir sayfalık bir belgenin yurtdışından 80 dolar gibi rakamlara geliyor. Bazı durumlarda ülkelerarası belge transferinin mevcut yollarla 1-1.5 günü alıyor. Blockchain ile bunun dakikalar içerisinde gerçekleşiyor”

Projeye destek veren IBM Türkiye Genel Müdürü Defne Tozan ise şunları ekledi:

“Blockchain ile şirketler lojistikte milyar dolarlara varan tasarruf sağlayabilir. Bu da küresel ticaret hacmini yüzde 15’e kadar arttıracak ciddi bir potansiyel yaratıyor.” 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap