Turkcell GSMA Kongresinde Blockchain’i Tanıttı

Turkcell GSMA Kongresinde Blockchain’i Tanıttı

Paylaş
Turkcell GSMA Kongresinde Blockchain’i Tanıttı

Ülkemizin teknoloji devlerinden olan Turkcell, İspanya’nın Barcelone şehrinde gerçekleştirilen GSMA Kongresine katıldı. Turkcell bu kongrede çalışmalarını sürdürdüğü birtakım projelerinden bahsetti. Bu projelerin yanı sıra Blockchain teknolojisi ile alakalı yapmış oldukları çalışmalardan da bahsetti.

Dünya’da gerçekleştirilen en kapsamlı teknoloji fuarlarından olan Mobil Dünya Kongresine katılan Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Turkcell, Blockchain teknolojisiyle alakalı çalışmalarını, milletlerarası dolaşım, kimlik yönetimi ve bağış konularında hizmet verecek. Yapılacak olan bu çalışmalar ile platformdaki işlemlerin hızlı, güvenilir ve açık olmasıyla beraber zamandan da ciddi manada tasarruf sağlanmış olacak. Blockchain teknolojisi en çok finans, lojistik, sağlık, kimlik yönetimi, e ticaret sektörlerinde etkili olacağı düşünülüyor.

Turkcell’in Blockchain teknolojisiyle hazırladığı çalışmalardan biri de milletlerarası dolaşımda aracısız ödeme. Turkcell bu projeyle, herhangi iki ülke arasındaki operatörlerin karşılıklı olarak birbirlerine olan ödemelerindeki aracıyı ortadan kaldıracak. Yani operatörlerin yurt dışındaki kullanımından kaynaklanan ödemelerin gerçekleştirilmesinde arada bulunan aracı ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Turkcell ayrıca bağışları da Blockchain üzerinden yapmak istiyor. Bu sayede bağışa ihtiyacı olan kişilerin tüm bilgileri Blockchain sistemine kaydedilecek ve bağış yapmak isteyenlerde bu sistem vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerini bulacak. Örneğin yardıma muhtaç bir öğrenci not bilgileri, aylık gelirleri gibi bilgilerin ilgili kurumlar tarafından Blockchain sistemine kaydedilmesi amaçlanıyor. Bu sayede bağış yapmak isteyenlerde aradığı kriterleri bu sistem üzerinden çok rahat bir şekilde bulacak ve bağış ödemesini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap