Türk şirketle ortaklık kuran Fetch.ai’nin CEO’su: Türkiye inanılmaz derece önemli

Türk şirketle ortaklık kuran Fetch.ai’nin CEO’su: Türkiye inanılmaz derece önemli

Paylaş
Türk şirketle ortaklık kuran Fetch.ai’nin CEO’su: Türkiye inanılmaz derece önemli

Humayun Sheikh, CEO’su olduğu ve önümüzdeki hafta ana ağa (mainnet) geçiş yapacak Fetch.ai ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sheikh, Türkiye’nin potansiyeli ve Türkiye pazarındaki gelecek planlarına da değindi.

Sayın Sheikh kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Humayun Sheikh, karmaşık problemleri çözmek için yapay zekâ tabanlı merkeziyetsiz uygulamalar geliştiren bir şirket olan Fetch.ai’nin CEO’su ve kurucu ortağıyım. Bir girişimciyim, DeepMind’daki ilk yatırımcı ve çelik sektöründe devrim yaratan ticari bir geçmişim var. Fetch.ai aracılığıyla, blockchain ve diğer kriptografik teknolojilerle yapay zekayı birleştirerek işlem sayısında, turizmde ve ekonomide faydayı en üst düzeye çıkaran yeni bir yönteme sahibiz.

Fetch.ai şirketi nerede ve şirketin yapısı nasıl?

Fetch.ai İngiltere Cambridge’de yerleşik. Ekibimiz 40 kişiden fazla ve oradaki ofislerimizde çalışıyorlar. Araştırma, yazılım mühendisliği, ekonomi, iş geliştirme ve daha fazlasını kapsayan muhteşem bir ekibe sahip olduğumuz için şanslıyız. Tüm yazılımlarımızı kendi bünyemizde geliştirdik.

Binance IEO sürecini ve Fetch.ai’ye faydalarını açıklayabilir misiniz?

IEO, endüstrinin daha olgun hale gelmesinin harika bir örneği: takas usulüne uygun token satışı insanlara ekstra güven veriyor. Bizim durumumuza gelirsek, Binance özen gösterilmiş, geniş kapsamlı bir rapor oluşturmuş ve katılanlara uygun, temiz ve net bir kullanıcı deneyimi için altyapı sağlamıştır. Bu durum bizim için teknolojiye ve uygulamalarına odaklanmamızı sağladı.

Fetch.ai blok zinciri herkese açık mı? Örneğin popüler kaynak kod deposu Github’da kodlarınız yayınlandı mı?

Evet. Tüm kodlarımız açık kaynak ve insanların uzun süredir görüntüleyebilmesi için mevcut. Yaptığımız çalışmalarla gurur duyuyoruz. 2019 Kasım’ında ERC20 tabanlı projelerde geliştirme faaliyeti sıralamasında dünyada 5. sıradayız: Fetch’in benzersiz vizyonunu ve teknolojisini sunmak için büyük çaba gösteriyoruz.

Üzerinde çalıştığınız bir prototip, asgari uygulanabilir ürün veya deneme sürümü var mı?

Ağımız aktif ve çalışıyor. Bir süredir çeşitli testler uyguluyoruz. 19 Aralık 2019’dan itibaren ana ağımıza (mainnet) geçiyoruz, bu da gerçek dünyadaki uygulamaların tamamen uygulanabileceği, borsalarda işlem yapabilme, token oluşturma, yapay zekâ temelli akıllı sözleşmeler yapma ve otonom sistemlerin tamamıyla kullanılabileceği anlamına geliyor. Ayrıca, gelişmemizin bir parçası olarak ve partnerlerimizle üzerinde çalıştığımız birkaç projemiz var.

Piyasa, Fetch.ai’nin iyi bir fikir olduğunu düşünüyor mu?

Kesinlikle! Birçok büyük kuruluşla ortaklık yaptık ve uygulamalar geliştirdik. Bosch, T-Labs ve Share&Charge ile birlikte yaptığımız projelerden biri ödül aldı. Bu projede, otomobillerde otonom sistemler kullandık ve elektrikli şarj ile seyahatte ortalama yolculuk süresini %30 azalttık, önemli bir başarı.

Projenin, büyük yatırımcılar, mevcut teknoloji şirketleri veya diğer şirketler ile ortaklıkları veya destekleri var mı?

T-Labs, Gray Swan Digital ile yaptığımız çalışmalar ve elbette Baştuğ Metalurji de dahil olmak üzere bir grup önde gelen Türk çelik üreticisi ve tüccarıyla ortaklığımız gibi birçok ortaklığımız var. Bunların tümü Fetch.ai’nin teknolojisinin heyecan verici uygulamaları ve büyük, karmaşık sorunlara daha iyi, daha ölçeklenebilir çözümler sunmak için yapay zekâ temelli akıllı sözleşmeler ve otonom sistemler kullanırlar. 2019 boyunca, elektrikli araçlarda aracıların yolculuk sürelerini nasıl %30 azaltabileceğini göstermek için Bosch, T-Labs ve Share&Charge ile çalıştık, trafik yoğunluğunun optimizasyonunu, nesneleri anında belirleyebilme yeteneğini ve birçok şeyi gösterdik. Bu teknolojinin nasıl bir devrim değere sahip olduğunu gösteriyor.

Proje seçilen pazarda hangi rekabetle karşı karşıya?

Merkeziyetsiz alanında, birçok büyük, hızlı ve daha verimli olduğunu iddia eden blokzincir projesi var. Birçok durumda bu tür uygulamaların ne olduğu açık değil ancak performans ve ölçeklenebilirlik konusunda birçok yenilik var. Aynı zamanda, örneğin yapay zekâ tedarikçilerini bir araya getirme, gizlilik ve kimlik alanında pek çok şeyi birbirine bağlama yöntemleri olduğunu görüyoruz. Fetch’te yaptığımız işler, bu projelerden bazıları ile kesişir, ancak toplu olarak, kolektif zekâyı kullanmak ve bir şeyi akıllıca birbirine bağlamak için makine öğrenmesini kullanmak, yararlı işler yapmak için büyük ölçüde keşfedilmemiş bir alan. Fetch.ai’nin utility token’ı tüm bunların yakıtı: aktif arama ve keşif sağlar ve büyük çaplı sorunları en iyi duruma getirebilen ve blok zinciri üstünde makine öğrenmesi yapabilen yapay zekâ destekli akıllı sözleşmeler sunar.

Türkiye’nin potansiyeli ve Türkiye pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye pazarı birçok düzeyde inanılmaz derecede önemli. Yukarıda da belirttiğim gibi, emtia perspektifinden, verimliliği artırmak ve mevcut süreçlerin potansiyelini en üst seviyeye çıkarmak için Fetch.ai gibi teknolojilerle yapılabilecek çok şey var ve bu konuda var olan planlı ve gelecekteki ortaklığımızla çok heyecanlıyız. Kripto alanında özellikle büyük bir oyuncu olan, potansiyelini tanıyan, ekonomik ve gelecekteki faydalar için kaldıraç yapma konusunda aktif olarak çalışan bir pazar. Bu sürecin bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz.

Türkiye piyasası ile ilgili Fetch.ai olarak gelecek planları var mı?

Kesinlikle. Kendi kendini organize eden teknolojiden faydalanabilecek işletmelerle doğrudan ilgilenmeye devam ediyoruz.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap