Türk girişimcinin Bitcoin borsasında skandal olay

Türk girişimcinin Bitcoin borsasında skandal olay

Paylaş
Türk girişimcinin Bitcoin borsasında skandal olay

Bundan iki hafta önce Kanada merkezli kripto para borsası Einstein’a kullanıcılardan gelen yoğun şikayetler sonrasında Kanadalı yetkililer tarafından el konulmuştu. Borsada yapılan denetimde kullanıcılara ait kripto paraların yok olduğu tespit edildi.

Kanadalı haber organı Global News tarafından dün yayınlanan habere göre, şirketin finansal durumunu denetlemek ve kalan varlıkları güvence altına almak için atanan denetim şirketi Grant Thornton, borsada kullanıcıların toplamda 16 milyon Kanada Doları (yaklaşık 12 milyon ABD Doları) değerinde varlığı olduğu belirtilirken yalnızca 45 bin Kanada Doları (yaklaşık 34 bin ABD Doları) değerinde para bulunduğu açıklandı.

Şirket tarafından gerçekleştirilen “Einstein Group’ın defterler ve kayıtlarına yönelik çok sınırlı bir inceleme” sonrasında Grant Thornton, kalan maddi duran varlıkları itibari parada yaklaşık 30,000 Kanada Doları ve kripto parada 15,000 Kanada Doları olarak listeledi.

British Columbia Menkul Kıymetler Komisyonu (BCSC), 4 Kasım’da Einstein, Ekim ayında gelecek 2-3 ay içinde kapanacağını ilan etmesinin ardından borsanın kontrolünü almıştı. Komisyon, Vancouver merkezli borsanın varlıklarını güvenceye almak için Grant Thornton şirketini görevlendirmiş ve ayrıca şirkete Einstein’ın ofislerine gerektiğinde zorla girme izni vermişti.

BCSC, Einstein müşterilerinden varlıklarına erişemediklerine dair birçok şikayet geldiğini duyurmuştu.

Einstein’ın başında Türk asıllı Kanadalı Michael Ongun Göktürk bulunuyordu.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap