Trump Sinirli: İstesem Fed Başkanını Görevden Alırım

Trump Sinirli: İstesem Fed Başkanını Görevden Alırım

Paylaş
Trump Sinirli: İstesem Fed Başkanını Görevden Alırım

ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 ile ilgili düzenlediği basın konferansında Fed ile ilgili yeni açıklamalar yaptı. Fed’in son zamanlarda izlediği politikayı eleştiren Trump, istese Fed Başkanı’nı görevden alabileceğini vurguladı.

Fed’in Politikası

ABD Merkez Bankası (Fed), geçtiğimiz son birkaç hafta içerisinde Koronavirüsün ekonomik etkileriyle mücadele edebilmek için çeşitli adımlar attı.

Fed birkaç gün önce düzenlediği olağanüstü toplantının ardından 50 baz puanlık faiz indirimi açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını Fed’den daha düşük tuttuğunu söyleyerek Fed’in bu hamlesini eleştirdi ve “geç kalındığını” söyledi.

Fed ayrıca geçtiğimiz günlerde olası bir likidite krizini önleyebilmek için repo operasyonlarıyla ekonomiye 1.5 trilyon dolar likidite sağlayacağını açıkladı.

Trump’ın Eleştirisi

Donald Trump bugün düzenlediği basın konferansında Fed’in izlediği politikaları eleştirdi. Trump Fed’in özellikle son zamanlarda “diğer (merkez bankalarının) izinden gittiğini” ve bunun yanlış olduğunu söylüyor. Kendisinin açıklamalarına göre Fed’in değil diğer merkez bankalarının Fed’in izinden gitmesi gerekiyor.

CNBC’nin haberine göre ABD Başkanı Donald Trump, Fed Başkanı Jerome Powell’in son zamanlardaki kararlarından pek memnun değil. Hatta kendisi Powell’in görevine son vermeyi dahi düşünüyor. Trump’ın konu hakkındaki yorumu şu şekilde:

”Kendisini görevden alma hakkım var. Ama yapmıyorum. İstesem onu daha farklı bir göreve atayıp Fed’in başına başkasını da getirebilirim. Ama henüz kararımı vermedim.”

Jerome Powell’in görev süresi normal şartlar altında 2026’da sona erecek. Ancak Donald Trump, meşru bir gerekçe bulması halinde kendisinin başkanlık görevine son verebilir.

ABD Merkez Bankası Başkanı’nın ülke başkanı tarafından görevden alınması küresel piyasalarda ne gibi bir etki yaratır, bilemiyoruz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap