Tron’un Kontrolü Büyük Ölçüde Binance’in Elinde

Tron’un Kontrolü Büyük Ölçüde Binance’in Elinde

Paylaş
Tron’un Kontrolü Büyük Ölçüde Binance’in Elinde

Binance, sahip olduğu oy hakkı sayesinde Tron ağının kontrolünü büyük şekilde ele geçirmiş durumda.

PoS (proof-of-stake) algoritmasıyla çalışan Tron’un toplam oy hakkının yüzde 56’sı Binance’in elinde.

Oy Sayısı

Brian Fabrian Crain tarafından paylaşılan verilere göre Binance şu anda Tron ağındaki oy hakkının çok ciddi bir kısmını elinde tutuyor.

Crain tarafından yapılan açıklamalara göre eğer Binance sahip olduğu bu gücü gerçekten kullanmaya başlarsa Tron’daki 27 doğrulama düğümünün 25’ini kontrol edebilir.

Merkez Eleştirisi

Crain bu tabloyu paylaştıktan sonra bazı takipçiler Tron’un algoritmasını, bazı takipçiler Binance’in gücünü, bazıları ise gitgide merkezileşen kripto para platformlarını eleştirdiler.

Tron şu anda PoS algoritmasını kullanıyor ve görünüşe göre bu algoritma, merkeziyetin önüne geçebilmiş değil. Bazı takipçiler, proof-of-work (PoW) algoritmasını kullanan Bitcoin gibi kripto paralarda da merkezileşme riskinin olduğunu vurguladılar. Çünkü bu kripto paralarda da belli bir madenci grubu, yeteri kadar hash gücüne sahipse, ağı kontrol edebiliyor.

Crain bu durumda hem PoW ve PoS algoritmalarını eleştirdi hem de merkezi borsalara tepki gösterdi. Kendisi, Tron olayından yola çıkarak şu soruyu gündeme getirdi:

Eğer bu kripto paralar, merkezi platformlarda toplanacaklarsa o zaman Blockchain’in ne anlamı kalıyor? Bu merkezi platformlar ne sansüre ne de mevzuatlara karşı dayanıklılar. Yeni teknolojiyi kullanıp eski finans sistemini taklit mi edeceğiz yani?

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap