Tron CEO’su Justin Sun Steemit’te Darbe Yaptı

Tron CEO’su Justin Sun Steemit’te Darbe Yaptı

Paylaş
Tron CEO’su Justin Sun Steemit’te Darbe Yaptı

Kripto para dünyası son birkaç saat içerisinde şu büyük iddiayla çalkalanıyor: Binance, Huobi, ve Poloniex gibi borsalar, Justin Sun’ın Steemit’te darbe yapmasına yardım etmiş olabilirler mi?

Genel Bakış

Justin Sun bundan iki hafta önce blockchain dünyasının en büyük platformlarından biri olan Steemit’i satın aldı.

Türkiye’de geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan Steemit, proof-of-stake (PoS) algoritmasıyla işliyor. Dolayısıyla Steemit ağındaki işlemler Steem sahipleri (şahitleri) tarafından onaylanıyor. Birinin ne kadar tokenı varsa o kişi ağda o kadar söz sahibi oluyor.

Günümüzde birçok Steem kullanıcısı sahip oldukları tokenları kripto para borsalarında tutuyor. Dolayısıyla Steem ağının en büyük şahitleri genelde kripto para borsaları oluyor.

Sun Ne Yaptı?

Justin Sun bundan iki hafta önce Steem’i satın aldı ve önceden kazılmış (pre-mined) tokenlara erişim sağlamış oldu. Fakat Steem topluluğu bundan bir hafta önce önemli bir karar aldı: Sun, Steem’in yol haritasını açıklamadığı müddetçe kendisinin bu tokenları kullanması yasaklandı.

Justin Sun ise bu oylamadan pek memnun kalmadı. CryptoBriefing tarafından aktarılan bilgilere göre Binance, Huobi ve Poloniex, ağda sahip oldukları söz hakkını Sun’ın lehine kullandılar ve böylece Sun’ın darbe yapmasına yardım etmiş oldular. Çünkü Sun, bu borsalardan aldığı destekle birlikte ağdaki şahitleri kontrol eder hale geldi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, sosyal medya hesabından bu konuyla ilgili bir gönderi paylaştı ve “bu hardforktan önceden haberdar olduğunu ve onayladığını” söyledi:

Decrypt’e konuşan Jason Stallings, konu hakkında şu yorumu yapıyor:

Justin Sun (Steem’de yapılan bu oylamaya) platformdaki konumunu sağlamlaştırarak tepki gösterdi

Bir blockchain geliştiricisi olan Alexander Klein, Steem ağında yaşananları şöyle özetliyor:

Steem kullanıcıları Justin Sun’ın elindeki gücü almaya çalıştılar ama Sun, buna izin vermedi..

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin de bu iddialarla yakından ilgileniyor. Kendisi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda bunun PoS tarihindeki en büyük “rüşvet saldırısı” olabileceğini söyledi.

Sun’ın Cevabı

Justin Sun bundan bir saat önce konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve niyetinin asla ağda bir darbe yapmak olmadığını söyledi.

Sun, Steem ağına bir hack saldırısı düzenlendiğini ve bu yüzden borsalarla birlikte harekete geçmek zorunda kaldıklarını söylüyor. Kendisinin açıklamalarına göre insanların “darbe” olarak yorumladıkları şey aslında tamamen ağı korumak için yapıldı.

Sun ayrıca Steem ağında elde ettikleri söz hakkını topluluğa geri vereceklerini açıkladı. Sun her ne kadar Steem ağını “ele geçirmiş” olsa da Steem ağının işleyişi yeniden normale dönecek gibi görünüyor.

Kripto para takipçileri Justin Sun’ın konu hakkında yaptığı açıklamalara pek inanmıyorlar. Bir sosyal medya kullanıcısı, Sun’ın “hacker” olarak tanımladığı kişilerin aslında Steem şahitleri olduğunu söylüyor ve Sun’ın gerçekten de bir darbe yaptığını ima ediyor.

Steem ağında önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak bilemiyoruz. Ancak Vitalik Buterin’in de belirttiği üzere bu, PoS tarihinde görülmüş en ilginç olaylardan biri olabilir. Bu olay PoS algoritmasını kullanan ağları ciddi şekilde etkileyebilir.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap