Tom Lee: Doların yüzde 99'u spekülasyonken Bitcoin'i suçlayamayız

Tom Lee: Doların yüzde 99'u spekülasyonken Bitcoin'i suçlayamayız

Paylaş
Tom Lee: Doların yüzde 99'u spekülasyonken Bitcoin'i suçlayamayız

Bitcoin’i olumsuz anlamda eleştirenler, kripto para biriminin asla bir ödeme aracı olarak görülmemesi gerektiğini çünkü çoğunlukla spekülasyon için kullanıldığını söylüyor. Fundstrat’tan Thomas Lee, ABD dolarının da çoğu kez spekülasyon için kullanıldığını söyleyerek bu açıklamaya katılmıyor.

Doların %99’u spekülasyon

Girişim sermayesi şirketi Castle Island Venture geçenlerde Tom Lee ile bir röportaj gerçekleştirdi. Son On the Bring podcast’inde Lee, ABD dolarının yalnızca küçük bir kısmının mal veya hizmet almak ve satmak için kullanıldığını, geri kalanının ise diğer varlıklar üzerinde spekülasyon yaratmak amacıyla kullanıldığını savundu. Bu nedenle Bitcoin‘e saldırmanın adil olmadığını belirtti.

Lee, “Mal veya hizmet satın almak için kullandığınız her dolar için, 95 katı kadarı bir finansal varlığa spekülasyon uygulamak için kullanılır.” diye konuştu.

Ayrıca Lee, herhangi bir para biriminin temel kullanım amacının spekülasyon yapmak ve diğer varlıklar üzerinde para kazanmaya çalışmak olduğunu söyledi. Fundstrat’ın yöneticisi, Libra gibi sabit paraların bile yalnızca bir ödeme yöntemi olmakla yetinmeyeceğini söyledi. Bazıları varlık depolamak veya Starbucks’tan bir şey satın almak için sabit para kullanabilirken, diğerlerinin asıl amacı diğer varlıklar üzerinde spekülasyon yapmak olabiliyor.

Emlak, hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel piyasalar bile fiyat spekülasyonları ile örtülü. Bu nedenle, parmağımızı Bitcoin’e yönlendirip onu suçlamanın anlamı yok gibi görünüyor.

Bitcoin gerçek bir değere sahip

Röportajda Lee, Bitcoin’in gerçek değerine de değindi. Kripto paraların hiç bir değerinin olmadığını söylemenin yanlış olduğunu ifade etti.

Ağustos ayında İngiltere Mali Davranış Otoritesi, Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını söylemiş ve yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarmıştı.

Ancak Lee, Bitcoin’in madencileri tarafından ödenen üretim maliyetine dayalı gerçek bir ağ değerine sahip olduğunu belirtti. Ayrıca, en eski kripto para birimi hala başlangıç ​​aşamasında, çünkü potansiyel kullanıcıların yalnızca %0,5’i onu kullanıyor. Bitcoin daha yüksek bir penetrasyona sahip olduğunda çok büyük ihtimalle değeri de artacaktır.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap