Tom Lee: Bitcoin, Gelişmekte Olan Pazarların Mücadelesine Rağmen 2018’de 20 Bin $ ‘a Ulaşacak

Tom Lee: Bitcoin, Gelişmekte Olan Pazarların Mücadelesine Rağmen 2018’de 20 Bin $ ‘a Ulaşacak

Paylaş
Tom Lee: Bitcoin, Gelişmekte Olan Pazarların Mücadelesine Rağmen 2018’de 20 Bin $ ‘a Ulaşacak

Fundstrat’ın baskın kripto para birimine ilişkin iyimser fiyat hedefleriyle tanınan, Bitcoin yatırımcısı olan Tom Lee, Bitcoin’in muhtemelen 20.000 $ ‘lık patlamayla yılı kapatacağını söyledi.

CNBC ile yaptığı röportajda Lee, geçtiğimiz yıl boyunca, daha geniş finansal piyasa ve altın gibi geleneksel varlıklarla korelasyon gösteremeyen Bitcoin’in gelişmekte olan piyasalar gibi benzer bir orta vadeli fiyat hareketini gösterdiğini belirtti.

Özellikle, Lee, yatırımcıların gelişmekte olan piyasalarda ve bölgelerdeki çeşitli varlık ve stok portföylerine fon tahsis etmesini sağlayan iShares MSCI Emerging Markets Index ETF gibi gelişmekte olan piyasalar ETF’leri tartıştı.

“Her ikisi de aslında bu yılın başlarında gerçekten zirveye çıktı ve her ikisi de düşüş eğilimindeydi. Gelişmekte olan piyasalar dönmeye başlayıncaya kadar, bazı açılardan korelasyonun devam edeceğini ve 
bence, korelasyonun bir şekilde tutulacağını ve zihniyet riskinin bu tip alıcıların bitcoin satın almadığını söyleyeceğini düşünüyorum” dedi.

Lee, gelişmekte olan piyasalara dayanan varlıkların ve ETF’lerin güçlü performansının, 2017’nin başına kadar olan iki ilişki arasındaki korelasyon dikkate alındığında, Bitcoin’in fiyatındaki artışa yol açacağını ileri sürdü.

ABD ve Türkiye, İran, Çin ve diğer ülkeler arasındaki ihtilaf, özellikle ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım politikasını yavaşlatması durumunda ABD dolarının değerinde bir düşüşe yol açabilir ve bu durum, Bitcoin fiyatını arttırabileceğini söylüyor Lee ve ekliyor:

“Öyleyse neden bağlı olduklarını düşünüyoruz? Aslında, iki faktör var. Birincisi, hedge fonlarıdır. Hedge fonları genellikle gelişmekte olan piyasa emtialarını kiralar. Nedeni daha düşük risk içermesidir. Bu yüzden riskli olduklarında, Bitcoin’e de zarar veriyor çünkü risk altında. İkinci sebep, servet etkisi ile ilgilidir. Zenginlik etkisi, gelişmekte olan bir pazarda yaşıyorsanız ve borsalarınızın büyük ölçüde düştüğünü görürseniz, Bitcoin satın almak için çok daha az paranız olacağını gösterir.”

Geçtiğimiz hafta Almanya’nın ABD ile İran arasındaki yoğun çatışması nedeniyle ABD’nin kontrolü dışında küresel bir finansal sistemin gelişmesini resmen önerdiği haberleri yapıldı.

Mart ayından bu yana Angela Merkel’in dördüncü kabinesinde hizmet veren Alman dışişleri bakanı Heiko Maas ise şunları söyledi:

“Bu nedenle, ABD’den bağımsız, Avrupa Para Fonu yaratan ve bağımsız bir Swift sistemi oluşturan ödeme kanalları kurarak Avrupa özerkliğini güçlendirmemiz şart.”

Alman-Finli bir girişimci olan Kim Dotcom, Almanya’nın açıklamasının göz önüne alınmasının Almanya’nın gündemini sürdürmesi durumunda, bağımsız bir finansal sistem için ilk çağrı olduğunu düşünürken, Almanya gündemine girerse, ABD dolarının değeri düşecek ve bu da Bitcoin’in fiyatının yükselmesine neden olacaktır.

Yine de, gelişmekte olan piyasa ETF’lerinin zayıf performansına rağmen Lee, Bitcoin’in fiyatının 2018 sonuna kadar 20.000 $ seviyesini aşmasını beklemekte ve 2017’de Bitcoin’in Aralık ayı fiyat hareketi gibi büyük bir ralli beklemekte.

Yükselen piyasalar yıl sonuna kadar iyileşir ve küresel finans endüstrisindeki gelişmeler ABD dolarının devalüasyonuna yönelirse, Lee Bitcoin’in fiyatının Aralık’tan önce patlayıcı bir hareket yaşayacağına inanıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap