Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer için rekor mahpus cezası istendi

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer için rekor mahpus cezası istendi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer için rekor mahpus cezası istendi

Investing.com – Kripto para borsası Thodex aracılığıyla binlerce kişi dolandırıldığı gerekçesiyle hakkında tutuklama karar çıkarılan Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’ta yakalandıktan sonra Türkiye’ye iade edilmişti. Bugün görülen 8. duruşmada ise Faruk Fatih Özer için 40 bin 462 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. 

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Faruk Fatih Özer ile birlikte 7 tutuklu sanık hakkında mütalaa açıklandı. Savcılık mütalaasında Faruk Fatih Özer için “suç işlemek emeliyle örgüt kurma”, ”bilişim sistemleri banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve cürümden kaynaklanan mal varlığı pahalarını aklama” hatalarına bağlı olarak 12 bin 142 yıldan 40 bin 462 yıla kadar hesap cezası talep edildi. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede MASAK raporuna da yer verilirken raporda Thodex platformunun kullanıcıları iş ve süreçleri nedeniyle hileli davranışlarla aldattığı yer aldı. MASAK raporunda ayrıyeten Faruk Fatih Özer’in kullandığı 3 başka hesaptan 253 milyon 714 bin 909 lira karşılığı kripto varlığın transfer edildiği yer alırken, bu transferlerin değerli bir kısmının sanıklar Cem Uzunoğlu, Faruk Fatih Özer ve Zuhal Özer’in merkezi Malta’da bulunan Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcısı nezdindeki kripto varlık cüzdanlarına transfer edildiği belirtildi.

Faruk Fatih Özer, geçen yıl Arnavutluk’ta yakalandı

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Nisan 2021’de hakkında tutuklama kararı çıktıktan sonra geçen yıl 30 Ağustos tarihinde Arnavutluk’ta yakalandı. Akabinde Türkiye’ye iadesi talep edilen Özer’in iadesi Nisan ayında gerçekleşirken 23 Nisan’da sevk edildiği Anadolu Adalet Sarayı’nda tutuklama kararı çıktı.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap