Tether (USDT) Bitcoin’i Manipüle Ediyor mu?

Tether (USDT) Bitcoin’i Manipüle Ediyor mu?

Paylaş
Tether (USDT) Bitcoin’i Manipüle Ediyor mu?

Kripto para sektörünün en büyük şirketlerinden olan Tether, zaman zaman yüklü miktarlarda USDT üretiyor. Tether bundan yalnızca birkaç saat önce de hazinesinden 120 milyon USDT çıkardı. Şirket CTO’su Paolo Ardoino ise bunun henüz sirkülasyona sokulmadığını, yalnızca ‘hazırda tutulduğunu’ söyledi.

Tether piyasanın hareketli olduğu dönemlerde ister ‘hazırda tutmak’ ister doğrudan sirkülasyona eklemek amacıyla olsun hazinesinden yüklü miktarlarda USDT çıkarıyor. Bu da insanların aklına şu soruyu getiriyor: Tether, kripto para sektörünün merkez bankası haline mi geldi?

Fiyatı Etkiliyor mu?

Richard K. Lyons ve Ganesh Viswanath-Natraj, USDT’nin kripto para piyasasındaki işlevini öğrenebilmek için yeni bir araştırma yaptılar. Bu ikilinin cevabını bulmaya çalıştığı soru şuydu: Tether’ın USDT basması, Bitcoin fiyatının yükselmesine veya en azından düşmemesine yol açıyor olabilir mi?

Elindeki dolar miktarı kadar USDT üreten Tether, 2018 yılından beri ürettiği USDT’lerin bir kısmını kendi hazinesinde tutuyor, bir kısmını ise ikincil piyasaya aktarıyor. Dolayısıyla Paolo Ardoino’nun da bahsettiği gibi, şirket hazineden her USDT çıkardığında aslında piyasaya USDT sokmuş olmuyor.

Lyons ve Natraj, Tether’ın geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde piyasaya USDT soktuğu dönemleri tespit etti. İkili, USDT’nin BTC üstündeki etkisini öğrenebilmek için Bitcoin’in bu dönemlerdeki performansını değerlendirdi.

Kaynak: Stable coins don’t inflate crypto markets

Lyons ve Natraj bu metodun ardından yukarıdaki iki tabloyu elde etti. İkilinin araştırmalarına göre USDT’nin Bitcoin fiyatını olumlu yönde etkilediğine dair herhangi bir sistematik gösterge yok.

Güvenli Liman

Peki USDT’nin kripto para piyasası üstündeki etkisi tam olarak nedir? Aslında bunu geçtiğimiz haftalarda görmüştük. Paylaştığımız bazı yazılarda da belirttiğimiz gibi, insanlar BTC fiyatı düşmeye başladıkları zaman soluğu USDT gibi sabitkoinlerde alıyorlardı.

Lyons ve Natraj da yaptıkları çalışmada bu sonuca ulaştılar. Görünüşe göre insanlar kripto para piyasası düşüşe geçtiği zaman USDT’yi bir güvenli liman olarak görüyor ve ona sığınıyorlar.

Bundan şu an için iki sonuç (elbette daha fazla olabilir) çıkarabiliriz gibi görünüyor. İlk olarak, insanların piyasa düşüşe geçmeye başladığı zaman USDT’ye sığınmaları kripto para piyasası için iyi bir haber. Çünkü bu insanlar Bitcoin fiyatı düştüğünde piyasadan tamamen ayrılmıyor, yalnızca kripto para piyasasının içindeki bir limana sığınıyorlar. İkinci olarak; Tether’ın piyasa düşüşe geçmişken USDT basıyor olması şirketin likidite sağlamaya çalıştığı anlamına gelebilir. Tether’ın geçmişteki faaliyetlerini düşünecek olursak bu belki biraz fazla iyimser bir yorum olacak ancak Lyons ve Natraj’ın raporuna göre elimizde aksini iddia edecek bir veri yok.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap