Terra’nın kurucu ortağı, Sermaye Piyasası Yasasını ihlâl etmekle suçlandı

Terra’nın kurucu ortağı, Sermaye Piyasası Yasasını ihlâl etmekle suçlandı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Terra’nın kurucu ortağı, Sermaye Piyasası Yasasını ihlâl etmekle suçlandı

Bloomberg, Terraform Labs’ın kurucu ortağı Daniel Shin’in, kendisine yöneltilen başka suçlamaların yanı sıra Güney Kore’deki savcılar tarafından sermaye piyasası yasasını ihlal etmekle suçlandığını bildirdi.

Terra kripto para ünitesinin gerisindeki firmanın kurucu ortağı Shin, dokuz şahısla birlikte suçlanırken bu bireylerin 246,8 milyar won‘u ise (184,7 milyon dolar) donduruldu.

Raporun içeriğinde Shin’in avukatı Kim Ji-dong, “Daniel Shin, son derece saçma o olaydan iki yıl evvel şirketten ayrıldığı için çöküşle hiçbir ilgisi yok. Çöküşün çabucak akabinde ise kendi isteği ile Güney Kore’ye döndü ve 10 aydan daha fazla bir müddettir adalet yetkilileri ile işbirliği yapıyoruz.” dedi.

Shin’in kurucu ortağı Do Kwon, sahtecilik suçlamasıyla Mart ayında tutuklanmasının sonrasında geçtiğimiz hafta içinde Karadağ’da birçok cürümle itham edildi.

Geçtiğimiz yaz, algoritmik stabil coin TerraUSD’nin ABD doları ile 1:1 çıpasından düşmesinin akabinde çöküşü, kripto ekosisteminde büyük bir şok dalgası yaratarak hedge fonu Three Arrows Capital ve kripto kredi kuruluşları Voyager ve Celsius’un da içinde olduğu bir çok kripto şirketinin iflasına neden olmuştu.

Karadağ İçişleri Bakanı Filip Adziç, 23 Mart’ta Twitter’dan paylaştığı mesajda, Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon’un Karadağ’da tutuklandığını duyurmuştu.

Filip Adziç, Twitter paylaşımında, “Karadağ polisi, en çok aranan kaçaklar listesindeki bir şüpheliyi, Singapur merkezli Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Güney Kore vatandaşı Do Kwon’u tutukladı.” sözlerini kullanmıştı.

Do Kwon, birçok soruşturmayla karşı karşıyaydı ve geçtiğimiz yıl terraUSD’nin (UST) 40 milyar dolarlık ekosisteminin çöküşüyle birlikte kripto piyasalarında yarattığı şoktan sonra İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranıyordu.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap