Telegram’ın Sorunları Devam Ediyor: SEC, İngiltere’den Müdahale İstedi

Telegram’ın Sorunları Devam Ediyor: SEC, İngiltere’den Müdahale İstedi

Paylaş
Telegram’ın Sorunları Devam Ediyor: SEC, İngiltere’den Müdahale İstedi

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), İngiltere ve Galler Yüksek Mahkemesi’nden; Telegram’ın eski baş yatırım danışmanı John Hyman’in Gram token hakkındaki davada ifade vermesini istedi.

SEC’in talebi, dün New York’ta, ABD Bölge Mahkemesi’nde sunulan belgelerle açıklandı.

Gram menkul kıymet mi?

SEC, Telegram’ın Gram token’larının kayıt olmayan menkul kıymet olduğuna inanıyor. Regülatöre göre Telegram, Gram Alım Sözleşmelerinde bunu iddia etmiş, fakat gerçek tokenlar için aynı iddiada bulunmuyor.

Dosyalamadan dolayı SEC, Telegram’ın fon sağlama çabalarıyla alakalı olan Hyman’in ifadesini almak istiyor. Söylenenlere göre Hyman, firmanın Telegram Açık Ağı’nın (TON) birçok yatırımcısıyla iletişime geçti. Belgelere göre Telegram CEO’su Pavel Durov, Hyman’i geçen yıl Ocak ayında “Gram dağıtımını yöneten” kişi olarak tanımladı.

ABD düzenleyicisi, İngiltere’deki yetkililere, İngiltere vatandaşı olan ve orada yaşayan Hyman’in ifadesini istediklerini belirten bir talep mektubu gönderdi. Belgelere göre, SEC avukatı daha önce Hyman’ın danışmanıyla temasa geçti ve Hyman gönüllü olarak ifade vermeye karar verdi.

Fakat daha sonra danışmanının “Hyman’in ifadesiyle ilgili birden fazla telefon ve e-postaya geri dönmediği” belirtildi. SEC, ifadesi dışında Hyman’in Telegram’ın liderleri ve yatırımcıları ile olan yazılı irtibatını, Telegram’daki istihdamı ile ilgili belgeleri ve Gram yatırımını da ele geçirmek istiyor.

Jared Leto TON’a yatırım mı yaptı?

Belgeler ayrıca Durov ve potansiyel Gram alıcıları arasındaki konuşmaları da içeriyor. İlginç bir şekilde, Kleiner Perkins’in, Durov’a Jared Leto adlı biri tarafından tanıtılan ortağı Mamoon Hamid ile olan irtibatı da kapsıyor.

Kişinin popüler şarkıcı ve oyuncu olan Jared Leto olup olmadığı belli olmasa da; ünlünün resmi domain’i olan jaredleto.com’da sunulan bir e-posta adresi kullanılmış.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap