Teksas’ın Beklenmedik Şansı: Bitcoin Madenciliği

Teksas’ın Beklenmedik Şansı: Bitcoin Madenciliği

Paylaş
Teksas’ın Beklenmedik Şansı: Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madencilik endüstrisi uzun süredir Çin hakimiyetinde ancak batılı iki madencilik firmasının birleşmesiyle dünyanın en büyük Bitcoin madenini Teksas’ta küçük bir alana taşıyacak.

Avrupa ve Kuzey Amerika’da ortak madencilik deneyimine sahip Frankfurt merkezli Northern Bitcoin ve Teksas merkezli Whinstone US, yarım milyon eve yetecek miktarda elektrik tüketecek olan gigawatt Bitcoin madencilik merkezi kurmayı planlıyor.

Bu dev madencilik alanı Teksas ovalarında küçük küçük birçok projeyi bir araya getirerek ABD’ye daha büyük bir pasta dilimi vererek Çin’in bölgesel hakimiyetini tehdit edebilir.

Beraber yaptıkları açıklamada ortaklıklarını duyuran Whinstone US kurucu ortakları bu anlaşmanın “küresel madencilik endüstrisinin geleceğini belirleyebileceğini” söyledi. Whinstone US operasyon müdürü ve kurucu ortaklarından Lyle Theriot şöyle söyledi:

“Dünyanın en geniş Bitcoin madencilik merkezini Teksas’ta inşa etmek hızla büyüyen firmamız için büyük bir adım ve ABD’nin blockchain endüstrisi için dev bir başarı.”

Santralin inşaasına 2020’de anlaşma tamamlanınca başlanacak. Başlangıçta 180,0002 feet alana 150 milyon dolar değerinde veri merkezi olacak.

Bu aşamada merkez 300 megawatt’tan fazla kapasiteye sahip olarak dünyanın en büyük Bitcoin madencilik merkezi olacak. 2020’nin üçüncü çeyreğinde ise final amacı olan bir gigawatta ulaşılması bekleniyor. Altyapının video rendering ve yapay zekâ gibi yüksek güç tüketen uygulamalar için erişilebilir olması planlanıyor.

Neden Teksas?

Bitcoin madenlemekte kullanılan, yüksek güç tüketen çipler için Teksas’ın sıcak ve nemli ovalarını kullanmak mantıksız gibi gözüküyor. Bu aletler aşırı ısındıkları için genelde daha soğuk bölgelere yerleştiriliyor.

Ancak, bu yeni dev girişim bitcoin madenciliği için, 50’lerin başında “para yağan şehir” olarak bilinen ve alüminyum eritme sektörünün ana merkezi olan Rockdale’in dışında merkezlenen diğer bitcoin girişimlerinden sadece biri.

Dev alüminyum eritme fabrikası Alcoa bölgeyi on yıl önce terk ettiğinden beri yerel ekonomi gerilemeye başladı. 2018’de 33,000 hektarlık alana ikinci yönetim merkezini kurmayı düşünen Amazon’un ilgisini de kaybetti.

Bir sene sonra ise, Çin hükümetinin baskısından kaçan ve jeneratörleri çalıştırmak için gereken doğal gaz yönünden zengin ABD’den ve terkedilen alüminyum fabrikasından dolayı hala elektrik ağına bağlı olan alandan faydalanmak isteyen ve bir nevi kurtarıcı diye adlandırılabilecek, aslen Pekin merkezli Bitmain imdada yetişti. Her ne kadar bitcoin düşüşünden dolayı proje bir miktar gerileme yaşasa da bitcoin madencilik devinin yeni ana merkezi Ekim’de tamamlandı.

Northern Bitcoin ve Whinstone gelmeden önce, yen madencilik santrali 25 megawatt’tan 300’e çıkaracağı güç çıkışıyla dünyanın en büyüğü olacak gibi görülüyordu. Aynı zamanda da, yeni istihdam alanları yaratıp vatandaşları eğiterek durgun ekonomiye can verecekti.

500 mil batıda, Teksas şehirleri Midland ve El Paso arasındaki onlarca hektarlık alanda bir başka bitcoin madencilik alanı inşa ediliyor. Digital Currency Group (DCG)’un desteklediği Layer1 rüzgar enerjisiyle çalışacak bitcoin madencilik alanını için 50 milyon dolar topladıklarını ve yeni soğutma teknolojisiyle çiplerin Teksas güneşinde aşırı ısınmasının önüne geçileceğini söylediler.

Sonuç olarak bu madencilik projeleri ne soğuk havası ne de yenilenebilir enerji kaynakları olmayan bölgelerde bitcoin madenciliğinin endüstriyel gelişimi için örnek oluşturacaklar.

Ayrıca, kontrolün %70’ine Çin’deki madencilerin sahip olduğu bitcoin Pazar payının alınmasını sağlayabilirler. Her ne kadar gerçek bir tehdit olmasa da, Çin devletinin potansiyel olarak tüm madencilik merkezlerini ele geçirme çabasını da azaltmayı sağlayabilir.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap