TCMB’nin kripto para yönetmeliğine karşı ayrı ayrı davalar açıldı

TCMB’nin kripto para yönetmeliğine karşı ayrı ayrı davalar açıldı

Paylaş
Uzman Coin: TCMB’nin kripto para yönetmeliğine karşı ayrı ayrı davalar açıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 16 Nisan 2021 tarihinde yayımlanan ve bugün itibari ile yürürlüğe giren Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmeliğine karşı birden çok dava açıldı.

Bu davalardan biri, yönetmelik nedeniyle kripto paralarla ödeme hizmetine son vermek zorunda kalan DigiliraPay Teknoloji Anonim Şirketi tarafından açıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan söz konusu yönetmeliğin tamamının yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.

Konu hakkında Uzmancoin ile paylaşılan bir e-postaya göre ise bir başka dava da Afyon’da bulunan bir hukuk bürosu tarafından açıldı. Büro avukatları Mücahit Demiray, İbrahim Keçelioğlu ve Şahin Küçüktepe, “Tüm toplumu ilgilendiren, hassaten ticari hayatın içerisinde yer alan üretici, tüketici ve bütün unsurları; ilerleyen yıllarda ekonomik enstrümanların kullanımında çeşitliliği sınırlayacak bir düzenleme olan 16.04.2021 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından ihdas edilen Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmeliğine karşı tarafımızca, menfaat ihlali nedeniyle ilk derece mahkemesi sıfatıyla Danıştay Başkanlığı nezdinde iptal davası açılmıştır. Davanın esas numarası ilerleyen süreçte paylaşılacak olup, hukuki ve teknik desteklerini sunmak isteyen meslektaşlarımız ve ilgililerin dosyaya müdahil sıfatıyla dahil olabileceğini ifade etmek isteriz.” açıklamasını yaptılar.

TCMB’nin kararına kripto para sektöründen bazı isimlerin yanı sıra siyasetçilerden de tepkiler gelmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yönetmeliği “Geceyarısı zorbalığı” olarak nitelendirmiş ve “Böyle kararlar verilmeden önce tüm paydaşlarla konuşulur. Kripto kararını kime danıştın ey iktidar?” demişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap