TBMM’den kripto para raporu: Bitcoin pazarından gelir elde edilebilir

TBMM’den kripto para raporu: Bitcoin pazarından gelir elde edilebilir

Paylaş
Uzman Coin: TBMM’den kripto para raporu: Bitcoin pazarından gelir elde edilebilir

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın kripto paralarla ilgili olarak kapsamlı bir rapor hazırladığı ortaya çıktı.

Milliyet’in ulaştığı, 16 Nisan 2021 tarihli ve “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri” başlıklı raporda Bitcoin’in geleneksel ödeme araçlarının yerini alma olasılığının gün geçtikçe arttığı kaydedildi ve Türkiye’nin Bitcoin’i izlemesi gerektiği vurgulanarak “Riskler değerlendirilerek, teşvik edici düzenlemeler yapılırsa, Bitcoin pazarından gelir elde etmemiz de mümkün olabilecek” denildi.

“Umut verici ve gelişmeye açık”

Raporda ayrıca kripto paraların kayda değer derinlikte bir para piyasası oluşturdukları vurgulandı. Bitcoin’in henüz oldukça yeni bir teknoloji olduğunun kaydedildiği raporda, “Getirdiği teknolojiler umut verici ve gelişmeye açıktır.” tespiti yapıldı.

Ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Bitcoin’den sonra pek çok altcoin geliştirilmiştir fakat şimdilik hepsinin başarısı Bitcoin’e endekslidir. Bitcoin; banka, aracı kurum, otorite ve hükümetlerin denetim ve düzenlemelerinden, işlem masrafı ve kısıtlamalarından uzaktır. Bitcoin ile duyurulan blok zinciri teknolojisi güvenilir bir aracıya ihtiyaç duyulan tüm hizmetlerde kullanılabilecek bir teknolojik çözümdür. Blok zinciri, Bitcoin’in başarısına endeksli değildir.”

Kripto paralardaki riskler de sıralandı

Raporun ilerleyen bölümlerinde kripto paraların risklerine de değinildi. Burada sıralanan riskler arasında şunlar yer aldı:

Herhangi bir düzenleme ve denetime tabi olmamasıMerkezi bir muhatabının bulunmamasıPiyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesiYasa dışı faaliyetlerde kullanılabilmesiCüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgisi dışında usulsüz olarak kullanılabilmesiİşlemlerin geri dönülemez olması

“Teşvik edici düzenleme” tavsiyesi

30 Nisan 2021’de yürürlüğe girecek, ‘Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmasına Dair Yönetmeliğe’ de yer verilen raporda, devletin bu piyasadan kazanç elde etmesi için teşvik edici düzenleme tavsiye edildi.

Raporda, “Ülkemizin, Bitcoin’i izlemesinin uygun olacağı düşünülmektedir. Tüm riskler değerlendirilerek, teşvik edici düzenlemeler yapılırsa, Bitcoin pazarından gelir elde etmemiz de mümkün olabilecek” denildi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap