Tayland’da Blockchain Sistemi Kullanan Güneş Enerjisi Üreticileri Ekstra Ücret Ödeyecekler

Tayland’da Blockchain Sistemi Kullanan Güneş Enerjisi Üreticileri Ekstra Ücret Ödeyecekler

Paylaş
Tayland’da Blockchain Sistemi Kullanan Güneş Enerjisi Üreticileri Ekstra Ücret Ödeyecekler

Tayland’daki Blockchain etkinleştirilmiş bağımsız güç üreticileri, devlet kuruluşunun elektrik üreticisine ve dağıtıcısına, devlet hizmetlerini aksaklıktan korumak için fazladan ödeme yapmak zorunda kalacakları bir tehdit oluşturuyor.

Tayland Enerji Düzenleme Komisyonu (ERC) ‘nin bir üyesi olan Viraphol Jirapraditkul’a göre, yeni tasarlanan Blockchain özellikli güneş enerjisi üreticilerinden ekstra ücret alınacak. Bu durum, Tayland Elektrik Üretme Otoritesine, ülke patlamasında bağımsız güç üretiminin büyümesi olarak ortaya çıkan rekabetin etkisine dayanması konusunda yardımcı olmak amacıyla yapıldı.

İlk olarak Nikkei Asian Review tarafından bildirilen Blockchain etkin güç üreticilerinin ücretlendirilmesi için önerilen ücret, Tayland Elektrik Üretim Otoritesinin şebekeyi güvence altına almak ve sürdürmek için harcadığı masrafları karşılamak için kullanılacaktır.

“Ev tipi güneş çatı güç jeneratörlerinin sayısı hızla artıyor. İşte bu yüzden ERC’nin herkes için adil olan bir düzenleme geliştirmesi gerekiyor” diyor Jirapraditkul.

Ancak, güneş enerjisi üreticilerinin ne kadar ücret ödeyeceklerine veya ücretlerin ne zaman devreye gireceğine dair bir bilgi henüz verilmedi.

Daha önce de bildirildiği gibi Tayland, ev sahiplerine ve diğer bağımsız güç üreticilerine Blockchain sistemine dayalı eşler arası pazar yerlerini etkinleştirerek çatılarına monte edilen güneş panellerinden para kazanmalarına yardımcı olmak için blok zincirini kullanan artan sayıda firma gördü. Bu, Tayland Elektrik Üretim Otoritesini piyasadan kesmenin etkisine sahipti.

Örneğin geçen ayın sonlarında, Avustralya’nın Blockchain tabanlı P2P enerji pazarı Power Ledger, Bangkok’taki denemelere başladı ve ev sahiplerinin ürettikleri aşırı güneş enerjisini satmalarına ve aynı zamanda eksikliklere maruz kaldıklarında satın almasına izin verdi. Denemeler, devlete ait petrol arıtma şirketi Bangchak’ın bir birimi olan BCPG ile ortaklaşa yürütülüyor.

Power Ledger, David Martin’in yönetim direktörüne göre, bu sadece çevre için değil, aynı zamanda tüketicilerin cepleri için de iyi olacak.

“Yenilenebilir enerjideki ticareti mümkün kılarak, toplumun kendi enerji taleplerini karşılaması, alıcılar için daha düşük faturalar, satıcılar için daha iyi fiyatlar ve herkes için daha küçük bir karbon ayak izine yol açıyor” diye açıklıyor Martin.

Diğer girişimler arasında, BCPG, Tayland’ın başkentinde 635 kW’lık bir elektrik üretim potansiyeline sahip bir Blockchain tabanlı güneş enerjisi sistemi sunan bir mülk geliştiricisi olan Sansiri ile ortaklık kuruyor. Ayrıca, güneş paneli üreticisi Banpu Infinergy de bir Blockchain tabanlı bir platform geliştiriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap