Tayland Polisi 24 Milyon $ ‘lık Bitcoin Dolandırıcılığında Daha Fazla Tutuklama İstedi

Tayland Polisi 24 Milyon $ ‘lık Bitcoin Dolandırıcılığında Daha Fazla Tutuklama İstedi

Paylaş
Tayland Polisi 24 Milyon $ ‘lık Bitcoin Dolandırıcılığında Daha Fazla Tutuklama İstedi

Tayland Suçlularla Mücadele Dairesi (CSD), devam eden 24 milyon dolarlık Bitcoin dolandırıcılık olayında altı kişinin daha tutuklanması emrini verdi.

Kolluk kuvvetleri, aranan altı kişi arasında ünlü aktör Jiratpisit Jaravijit’in kardeşleri olduğunu doğruladı. Bunlardan biri Jaravijit, Prinya Jaravijit’in ağabeyi, diğeri ise ünlü borsa yatırımcısı Prasit Srisuwan. Polis, dolandırıcılığa karıştığı iddiasıyla zaten Jiratpisit’i tutuklamıştı. Ancak, Ceza Mahkemesi, kendisine riskli olmadığına inanarak yaklaşık 60.000 $ ‘lık bir kefalet tahsis etti. Mahkeme ayrıca, Jiratpisit’in kurbanı cezbetmek için diğer şüphelilere katıldığına dair bir kanıt bulunmadığını da belirtti.

27 yaşındaki sanatçı, yalnızca, yetkilileri kendi hesabına yönlendiren para izi yüzünden kara para aklama suçlarıyla karşı karşıya kalacaktı.

Jaravijit iddiaları reddetse de, kanıtlar farklı bir resim gösteriyor BangkokPost, CSD soruşturmasının, 630.000 $ Baht arasındaki dolandırıcılıktan Jaravijit’in banka hesabına bağlandığını gösteren kanıtları ortaya çıkardığını bildirdi. Ancak aktör, erkek kardeşinin bu sefer bütünüyle banka hesabını kullanmakta olduğunu söyleyerek gözleri erkek kardeşinin üstüne çevirdi.

CSD, Bitcoin dolandırıcılığına liderlik eden Prinya’dan şüpheleniyor. Raporlar, Tayland’da paranın karşılığını kullanarak yatırım yaptığını ve şimdi dondurulmuş olan banka hesaplarının toplamda 3,3 milyon dolar değerinde olduğunu söylüyor.

Jaravijoit kardeşleri dahil, Bitcoin dolandırıcılık çetesi, Bitcoin üzerinden toplamda yaklaşık 22,3 milyon dolar aldı. Para, Finli ve Taylandlı bir iş kadını olan Aarni Otav Saarimaa tarafından üç şüpheli şirkete, bir kumarhaneye ve Dragon Coins adlı bir kripto-para birimi projesine yapılan yatırımların bir parçasıydı. Yatırımcılar paraların, Dragon Coins’in Macao’daki büyük bir kumarhanede kullanılacağına inandılar. Tayland Borsası’nda yüksek profilli ticaret kariyeri ile Prasit Srisuwan’ın, çetenin HYIP planına kurbanları yönlendirmek için etkili olduğuna inanılıyor.

Dijital para birimlerini yatırımcılardan aldıktan sonra, çete bu paraları fiat paraya çevirdi ve toplam 747 milyon bahtı çeşitli banka hesaplarına aktardı. Ancak, kurbanlar 797 milyon baht kaybettiklerini iddia ediyorlar. Bazı Bitcoin’lerin henüz fiat’a dönüştürülmediği ihtimalleri var. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap