Tayland, Kripto Paralarla Ödemeyi Yasaklıyor

Tayland, Kripto Paralarla Ödemeyi Yasaklıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Tayland, Kripto Paralarla Ödemeyi Yasaklıyor

Tayland Güvenlik ve Borsa Komisyonu yaptığı açıklamada, 1 Nisan’dan itibaren ödeme aracı olarak kripto para kullanımını yasaklayacağını söyledi. Düzenleyici, yasağın gerekçesi olarak kara para aklama endişelerini ve merkez bankasının devreye girip yardım sağlayamamasını gösterdi. Thai SEC, bunun kripto ticareti ve son iki yılda yerel halk arasında daha popüler hale gelen dijital varlıklara yönelik bir yasak olmadığını, sadece ödemeler için kripto kullanımının yasaklandığını vurguladı.

Ocak ayında, Taylandlı yetkililer ülkedeki dijital varlık ödemelerini düzenlemeye yönelik bir plan duyurdular. En son duyuruda Tayland, dijital varlıkların oynaklıkları ve yüksek işlem ücretleri nedeniyle ödemeler piyasasına fazla verimlilik sağlamadığını söyledi. Geçen yıl, birçok yerli emlak geliştiricisi, ülkenin büyük ölçüde yabancılara yönelik kat mülkiyeti piyasasına olan ilgiyi yeniden canlandırmanın bir yolu olarak kriptoya yönelmişti.

Taylandlı yetkililer Mart ayı başlarında, hükümet onaylı borsalarda kripto ticaretinin 2023 yılına kadar %7 katma değer vergisinden (KDV) muaf tutulacağını duyurdu.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap