Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Üç Boyutlu Tapu-Kadastro Bilgilerini Metaverse’e Taşıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Üç Boyutlu Tapu-Kadastro Bilgilerini Metaverse’e Taşıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Üç Boyutlu Tapu-Kadastro Bilgilerini Metaverse’e Taşıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 3 boyutlu tapu-kadastro bilgilerini sanal evren metaverse ve akıllı şehirler gibi dijital ortama hazır hale getiriyor. 3 Boyutlu Kadastro Projesi kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, daha önce uçaklardan aldığı görüntülerle kırk bin kilometre kare kentsel alanı olan Türkiye’nin şu ana kadar on bin kilometre kare üzerinde alanı yüksek detay yoğunluklu 3 boyutlu şehir modeli olarak görüntüledi.

Tapu ve Kadastro Bu Proje ile Gelişen Teknolojiye Ayak Uyduruyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Üç Boyutlu Tapu-Kadastro Bilgilerini Metaverse’e Taşıyor 1
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Proje çerçevesinde 3 boyutlu şehir modelleri, 3 boyutlu kadastro ve tapu bilgileri, binaların mimari projeleri 3 boyutlu hale getirilerek gayrimenkul değer bilgileri ve adres bilgileri ile birleştirildi. Entegre edilen veriler ile Türkiye, dijital teknolojilerle, akıllı şehirler ortamına hazır hale geliyor.

Metaverse Çalıştayı Düzenlenecek

Ulaş Utku Bozdoğan: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Üç Boyutlu Tapu-Kadastro Bilgilerini Metaverse’e Taşıyor 2

Son zamanların popüler teknolojisi metaverse, Türkiye’de büyük bir ilgiyle karşılandı. Metaverse evreninde 25 bin kişiye arsa satıldığı ifade ediliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde akademisyenler ve uzmanların katılacağı metaverse ile ilgili çalıştay düzenlemeye hazırlanıyor. Çalıştayda metaverse evreninin bütün yönleriyle ele alınması bekleniyor.

Pilot Bölge Amasya, Metaverse Ortamında Sunuma Hazır Hale Geldi

Ulaş Utku Bozdoğan: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Üç Boyutlu Tapu-Kadastro Bilgilerini Metaverse’e Taşıyor 3

Proje kapsamında pilot bölge olarak seçilen Amasya’da uygulanıp tamamlanan pilot proje ile 3 boyutlu şehir modelleri, 3 boyutlu kadastro ve tapu bilgileri, binaların 3 boyutlu mimari projeleri, gayrimenkul değer bilgileri ve adres bilgileri ile birleştirildi. Amasya metaverse ortamında sunuma hazır hale geldi. Bu veriler akıllı şehirlerin, gayrimenkul pazarlama, kentsel dönüşüm, şehir planlama, gayrimenkul sigorta, afet yönetimi, 3 boyutlu oyun sektörü gibi alanların da temel teknolojik altlığını oluşturacak. Çalışma diğer illere yönelik sürüyor.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap