SWIFT sistemi 2022’de token’laştırılmış varlıkları test edecek

SWIFT sistemi 2022’de token’laştırılmış varlıkları test edecek

Paylaş
Uzman Coin: SWIFT sistemi 2022’de token’laştırılmış varlıkları test edecek

Dünyada bankaların kendi aralarındaki mesajlaşma ağı olan SWIFT organizasyonu, token’laştırılmış varlık piyasasının nasıl desteklenebileceği konusunda bir çalışma ve araştırma başlatılmasına karar verdi. Yapılan açıklamaya göre SWIFT, token’laştırılmış varlıkların yaşam döngüleri boyunca etkileşime girdiği katılımcıların ve sistemlerin arasındaki bilgi paylaşımları konusunda bir araştırma yapacak. Seri halinde yapılacak olan deneylerin 2022’nin ilk çeyreğinde başlaması plânlanıyor.

Deneylerde yerleşik ödeme sistemlerinin yanında CBDC’ler yani merkez bankası dijital paraları da kullanılacak. Yaklaşık 11 bin kurumu birbirine bağlayan organizasyon; para ihracı, ödeme-teslimat ve geri ödeme süreçlerini desteklemenin yanında, bu denemelerle birlikte sorun barındırmayan token’laştırılmış varlık piyasasını nasıl destekleyebileceğini göstermek istiyor.

Bilindiği üzere birçok banka ve menkul kıymet firması, daha fazla likidite ve erişilebilirlik sağlamak için müşterilerinin, varlıkların hepsini almak zorunda bırakmadan belli bölümlerini de satın alabilecekleri yatırım hizmetleri sunuyorlar. Bankaları ve diğer finansal kurumları birbirine bağlayan bir mesajlaşma ağı olan SWIFT de, sınırötesi ödemelerde kullanılıyor.

Dünyada kripto paralarda, merkez bankası dijital paralarına birçok dijital varlık çeşidinin kullanımının artması ve sınırötesi ödemelerin de geçmişe göre çok daha kolay olması, SWIFT kullanımının ciddi şekilde azalacağı endişelerini de beraberinde getirmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap