Suudi Arabistan: Petrol Üretimini Azaltmaya Razıyız

Suudi Arabistan: Petrol Üretimini Azaltmaya Razıyız

Paylaş
Suudi Arabistan: Petrol Üretimini Azaltmaya Razıyız

Suudi Arabistan’daki yetkililer petrol piyasasında yaşanan gelişmelerin ardından petrol üretimiyle ilgili yeni bir açıklama yaptılar.

Reuters’ın haberine göre Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, petrol üretimiyle ilgili yeni bir karar aldı. Bakanlar petrol üretimi konusunda Rusya da dahil olmak üzere OPEC+ üyeleriyle işbirliği yapmaya hazır olduklarını açıkladılar.

Yerel kaynaklara göre Suudi Arabistan petrol üretimi konusunda Rusya’yla birkaç yıl boyunca işbirliği yapmaya razı. Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Suudi Arabistan petrol üretimini birkaç yıl boyunca azaltmak için Rusya’yla işbirliği yapmaya hazır.”

Üretim Fazlası

Suudi Arabistan geçtiğimiz haftalarda Rusya’yla yaşanan anlaşmazlık yüzünden petrol üretimini artırma yoluna gitti. Fakat yetkililer piyasada yaşanan gelişmelerin ardından kararlarını değiştirdiler.

Petrolün vadeli fiyatı geçtiğimiz gün negatif bölgeye düştü ve satıcılar alıcılara petrol almaları için para ödemeye başladılar. Dünya genelindeki petrol tüketiminin azaldığı ve üreticiler ellerindeki petrolü depolayacak yer bulamadıkları için piyasa ağır bir darbe aldı.

Suudi Arabistan piyasada yeniden istikrar sağlamak ve varil petrol fiyatını normale döndürmek için Rusya ile işbirliği yapmaya hazır. Görünüşe göre yetkililer petrol üretimini birkaç yıl boyunca azaltmayı düşünüyorlar.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap