sUSD Coin (SUSD) Nedir?

sUSD Coin (SUSD) Nedir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: sUSD Coin (SUSD) Nedir?

Stabilcoinler, değeri dolar, lira, altın vb. gibi gerçek hayattaki varlıklara sabitlenmiş kripto paralardır. Bu coinler, yatırımcılara fiyat istikrarı sunması nedeniyle popülerdir. Kriptokoin.com olarak, sentetik bir stabil coin olan sUSD’yi mercek altına alacağız. Yazının ilerleyen bölümlerinde sUSD nedir, stabil coin nedir, sUSD coin nasıl ve nereden alınır gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Stabil coin nedir?

Stabil coinler, piyasada korku ve belirsizliğin hâkim olduğu dönemlerde yatırımcılar için bir güvenli liman görevi görüyor. Bu kripto paralar, hem dijital hem de gerçek dünyayla bağlantılı işleyişleri nedeniyle yatırımcıların radarında olmayı sürdürüyor. Stabil coinler, kripto paraların anında işlenmesinin yanında güvenlik ve gizlilik odaklı olmalarına imkân tanıyor. Ayrıca, dolar gibi fiat para birimlerine sabitlenmiş fiyatları nedeniyle genel kripto piyasasına göre daha az değişken oluyorlar. Son zamanlarda trend olan sUSD de bu sabit kripto paralardan biri olarak öne çıkıyor. 

sUSD coin (sUSD) nedir?

sUSD, Synthetix protokolü tarafından etkinleştirilen sentetik bir stabil coin’dir. Chainlink’in merkeziyetsiz oracles ağı tarafından sağlanan fiyat bilgileri aracılığıyla ABD dolarının fiyatını takip eder. Merkeziyetsiz ve likit bir stabil coin olan sUSD, Curve platformu da dahil olmak üzere, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemine entegre edilmiştir. Kwenta veya Synthetix.Exchange’de Synthetix protokolüne özgü diğer kripto paraları almak amacıyla fiyat farkı olmaksızın alınıp satılabilir.

Bir türev likidite protokolü olan Synthetix protocol ise Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir sentetik varlık çıkarma platformu olarak çalışır. Platform, birçok kripto parayı bünyesinde barındırmaktadır. Bu protokolde sUSD stabil coin’i bir “borç yükümlülüğü” olarak çalışmaktadır. Kullanıcılar sabit parayı basarak protokoldeki tüm sentetik varlıkların borç havuzundan bir pay alırlar.

sUSD coin’in fiyatı dolara endekslidir. Bu nedenle, fiyatı doların değerindeki değişimlere bağlıdır. Kripto paranın belirlenen maksimum arzı 142.39 milyon adettir. Yazı yazılırken, 96.10 milyon adet sUSD dolaşımda bulunuyordu. Stabil coin, ticaret/değişim, hesap birimi ve varlık saklama aracı olarak kullanılabilir.

sUSD coin (sUSD) nasıl ve nereden alınır?

sUSD coin (sUSD), Binance, Mandala Exchange, KuCoin, Gate.io vb. kripto borsalarında listelenmektedir. Stabil coin’in listelendiği kripto borsasına üye olmanız gerekmektedir. Bunun ardından, hesabınızı doğrulayıp cüzdanınıza lira gibi bir fiat para birimi yükleyerek sUSD coin satın alabilirsiniz.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap