Stellar Geliştirme Vakfı’ndan Airtm’e 15 milyon dolarlık yatırım

Stellar Geliştirme Vakfı’ndan Airtm’e 15 milyon dolarlık yatırım

Paylaş
Uzman Coin: Stellar Geliştirme Vakfı’ndan Airtm’e 15 milyon dolarlık yatırım

Son aylarda yaptığı geliştirmeler ve yatırımlar ile ön plana çıkan Stellar Geliştirme Vakfı (SDF), Meksika merkezli blok zinciri firması Airtm’e 15 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bu yatırım, SDF’nin, şirket fon yatırımı olarak ortaya koyduğu en büyük meblağ oldu.

2021 yılında yaptığı şirket fon yatırımlarıyla dikkat çeken Stellar Geliştirme Vakfı’ndan (SDF), Meksika merkezli Airtm’e yatırım yapıldı. Blokzincir ve banka bağlantılı dijital cüzdan firması olmasının yanında kişiden kişiye (P2P) borsa platformu da olan Airtm, Latin Amerika ve diğer gelişmekte olan bölgelerde tüketiciler ve işletmelerin dolar hesaplarının birbirleriyle bağlanmasını sağlıyor.

Bu yatırım Stellar’ın 2021 yılındaki hem 5. büyük ve önemli anlaşması hem de en büyük şirket fon yatırımı konumunda. Bu yatırım sayesinde Airtm, Stellar ağı ile entegre olarak hem de daha güçlü bir platforma sahip olacak hem de küresel finans hizmetlerini Latin Amerika ve gelişmekte olan bölgelere taşımış olacak.

Taraftların bu iş birliğiyle işlemler verimli, güvenli ve daha ucuz hale gelecek ve Airtm, Stellar ağının en güçlü özelliklerinden yararlanacak.

“Gelişmekte olan ülkeler değerini koruyan paraya ulaşabilecek”

Artm CEO’su Ruben Galindo Steckel konuyla ilgili değerlendirmesinde ise şu ifadeleri kullandı:

“Airtm, finansal sistemin uygulamaları gelişmekte olan ülkelerdeki insanlarının ihtiyaçları ve beklentileriyle uyumlu olmadığı için var. Bu yatırım ve Stellar ağıyla olan entegrasyonumuzla, gelişmekte olan bölgelerin her yerindeki tüketicilere ve işletmelerin; değerini koruyan, anında ve ücretsiz olarak aktarılabilen, küresel regülasyonlarla uyumlu paraya ulaşmalarına yardımcı olacağız”

Bölünmüş bankacılık ağlarıyla Latin Amerika bölgesi hala nakit temelli bir ekonomiyle çalışıyor. Sadece 2020 yılında Meksika’daki işlemlerin yüzde 91’lik kısmı nakit para ile yapıldı. Latin Amerika bölgesindeki toplam sınır ötesi ödeme payı ise yüzde 5’te kaldı.

Tüm bu negatif rakamlara rağmen, bölgede çok hızlı bir dijitalleşme de söz konusu… 2020 yılında, koronavirüs pandemisinin de etkisiyle 13 milyon Visa kart sahibi ilk çevrimiçi işlemlerini yaptılar. Dolayısıyla dijital dönüşüm anlamında çok ciddi bir ilerleme saptandı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap