Stellar doğrulayıcıları, likiditeyi artırması beklenen AMM oylamasında “Kabul” dedi

Stellar doğrulayıcıları, likiditeyi artırması beklenen AMM oylamasında “Kabul” dedi

Paylaş
Uzman Coin: Stellar doğrulayıcıları, likiditeyi artırması beklenen AMM oylamasında “Kabul” dedi

Token’laştırılmış para transfer protokolü Stellar, dün sabah yaptığı bir güncellemeyle, emir defteri tabanlı yönlendiricisi ve birleştirici motoruyla eş zamanlı olarak çalışacak bir otomatik piyasa yapıcısı (AMM) başlattığını açıkladı.

3 gün önce oylamaya sunulan, kabul edilen ve dün devreye giren bu entegrasyonla birlikte, merkeziyetsiz finans dünyasının en önemli yapıtaşlarından birinin kullanılarak daha fazla etkinlik ve kullanım alanı sağlanması hedefleniyor.

Bilindiği üzere Stellar blok zinciri protokolü, dijital dolar ya da token’laştırılmış altın gibi farklı formlardaki token’laştırılmış paraların sınırötesi ödemelerde kullanılmasını kolaylaştırmak üzere tasarlandı. Protokol bugüne kadar, belirli token’ların alıcı ve satıcılarını birbirlerine bağlayan, emir defteri tarzı bir birleştirici motorla çalışmıştı.

AMM’ler ise, örnek olarak ETH ve DAI gibi iki varlığın borsalar tarafından havuza koyulma işlemlerinin merkeziyetsiz şekilde yapılmasını ve ticaret hacmine göre iki varlık arasındaki fiyat ilişkisinin otomatik olarak ayarlanmasını yaparlar. Bu tarz, merkeziyetsiz finansta popüler bir varlık değişim aracıdır.

“Yeni varlıkların protokole eklenmesi kolaylaşacak”

Stellar’da ekosistemden sorumlu yöneticilik görevindeki Justin Rice, Coindesk’e konuyla ilgili verdiği demeçte, protokol seviyesinde yapılan AMM entegrasyonunun, kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından çoğu kez talep edilen bir güncelleme olduğunu ve uygulamanın Uniswap v2 gibi Ethereum tabanlı AMM’lerden fikir aldığını belirtti. Rice ayrıca, bu uygulmayla birlikte protokole yeni varlık eklemenin, AMM’lerin sınırlı likiditeye sahip varlıklarda ticaret yapılmasına izin vermesinden ötürü çok daha kolay olacağını söyledi.

Güncellemenin ardından kullanıcılar artık işlem ücretleri için havuzlara likidite sağlayabilecekler. Bu uygulmanın aynı zamanda emir defteri ve AMM’ler arasında işlem yapan arbitrajcılar için de büyük bir fırsat oluşturması bekleniyor.

AMM işlevi dün TSİ 18’de başlatıldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap