Standard Chartered Blockchain Kullanmaya Başladı

Standard Chartered Blockchain Kullanmaya Başladı

Paylaş
Standard Chartered Blockchain Kullanmaya Başladı

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Standard Chartered, blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. Şirket bundan böyle diğer birçok farklı şirketle birlikte TradeLens platformunu kullanıyor olacak.

Blockchaine Yöneliyor

TradeLens adlı blockchain platformu 2018 yılında IBM ve Maersk ortaklığında geliştirildi. Tedarik zinciri yönetimiyle ilgili olan bu platform geleneksel metotlara kıyasla çok daha kolay bir şekilde işlem yapmayı, çok daha etkili bir şekilde veri saklamayı sağlıyor.

Bu platform kurulduğu günden bu yana 15 milyondan fazla konteynerin verisini kaydetti ve platformda her hafta on binlerce farklı belge işleniyor. Günümüzde 150’den fazla üyesi bulunan TradeLens 100’den fazla limanda ve ticaret merkezinde kullanılıyor.

1969 yılında Birleşik Krallık’ta kurulan Standard Chartered da artık bu platformun üyeleri arasında yer alıyor. 70’den fazla ülkede binden fazla şubesi bulunan Standard Chartered daha etkili bir şekilde işlem yapabilmek için TradeLens’i kullanacak. Standard Chartered Küresel Ticaret Müdürü Michael Splegel, şirketin bu hamlesi hakkında şunları söylüyor:

Standard Chartered olarak küresel tedarik zinciri ekosisteminde kritik bir rol oynuyoruz. Bu, küresel ticaret işlemlerinde de önemli bir rol oynadığımız anlamına geliyor. Küresel ölçekli tedarik zincirlerinin sayısı artmaya devam ediyor. Bu durumda dijital ekosistemlere yönelmek, uluslararası ticaret yapan şirketlerin bu işlemleri daha iyi bir şekilde sürdürmesini sağlayabilir.

Standard Chartered’ın Küresel Ticaret Operasyonları Müdürü Aarthi Fernandez de konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Ticaret işlemlerinin gitgide küreselleştiğini ve karmaşıklaştığını söyleyen Fernandez, bazı ticari altyapıların artık yetersiz kalmaya başladığını düşünüyor. Standard Chartered’ın neden blockchaine yöneldiğini açıklayan Fernandez şunları söylüyor:

Ticaret ekosisteminde oldukça karmaşık süreçler var. Bu süreçlerin dönüş süresi uzun olabiliyor. Çoğu işlem evraklar üstünden manuel olarak yapılıyor, iki farklı şirket arasında doğru düzgün bağlantı kurulamıyor ve tüm bunlar ticaret sektörünü ciddi anlamda yaralıyor. TradeLens ile kurduğumuz ortaklık sayesinde işlemleri gerçek zamanlı olarak takip edip onaylayabiliyor, müşterilerimize güvenli ve hızlı bir hizmet sunabiliyoruz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap