Standard Chartered, Bitcoin fiyatı için argümanlı bir varsayımda bulundu

Standard Chartered, Bitcoin fiyatı için argümanlı bir varsayımda bulundu

Paylaş
BTC Piyasası: Standard Chartered, Bitcoin fiyatı için argümanlı bir varsayımda bulundu

Investing.com – Standard Chartered, kripto para piyasasının %45’ini domine eden Bitcoin’in 2024 yılının sonuna kadar 100 bin dolara ulaşabilceğini iddia ediyor.

Standard Chartered Dijital Varlıklar Araştırma Lideri Geoff Kendrick tarafından yapılan açıklamada Bitcoin’in kıymet artışı tetikleyecek birtakım faktörler olduğunu ve bu faktörlerin fiyatlanması durumunda kripto kışının sona ererek BTC’nin 100 bin dolara kadar bir ralliye başlayabileceğini aktardı. Kendrick, bu faktörleri; bankacılık kesimindeki risklerin devam etmesi, ABD piyasasında riskli varlıkların istikrarlı hale gelmesi, kripto madenciliğinde sürdürülebilir kârlılığın devam etmesi ve Fed’in faiz artırımına son vereceği varsayımı olarak sıraladı.

Geoff Kendrick, belirsizliğin devam etmesine karşın Bitcoin için 100 bin dolar yolunun açık olduğunu düşündüklerini aktardı. Bitcoin, 2023 yılına süratli başlarken yılbaşından bu yana %85’lik bir bedel artışıyla tekrar dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Nisan ayında 10 ayın akabinde birinci defa 30.000 dolara yükselen Bitcoin için mevcut yükseliş, 69.000 dolardan gerileyen fiyat hareketine nazaran hâlâ kısmi toparlanma olarak kabul ediliyor.

Bilindiği üzere Fed başta olmak üzere ülkelerin merkez bankalarının artan global enflasyona tedbir olarak faiz artışı temelli sıkılaştırıcı para siyasetine yönelmesiyle kripto para piyasalarında süratli bir geri dönüş başladı. Bu düşüşle açık konumda yakalanan birçok şirket, likidite krizi eşliğinde güç duruma düşerek bunlardan kimileri iflas açıklamak zorunda kaldı. 

2022 yılında bilhassa Terraform Labs’ın çöküşü ve FTX’in iflası kripto bölümüne damga vuran olaylar olarak piyasada milyarlarca dolarlık kayba neden oldu. Ayrıyeten Kasım 2021’de 3 trilyon dolara kadar ulaşan toplam piyasa pahası, ayı piyasasında %75 eriyerek 720 milyon dolara kadar geriledi.

2023 yılına girildiğinde ise Bitcoin önderliğinde kripto piyasasında olumlu görünüm korunurken yükseliş iddialarının de öbür boğa piyasası periyotlarında olduğu üzere artmaya başladığı görülüyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap