SPK, Kripto Para Sektörünü Denetleyecek

SPK, Kripto Para Sektörünü Denetleyecek

Paylaş
SPK, Kripto Para Sektörünü Denetleyecek

Bugün Hürriyet’te yer alan bir habere göre Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kripto para sektörünü denetleme hazırlıkları yapıyor.

Haberde, konuya ilişkin bir yetkilinin açıklamaları yer alıyor. Buna göre SPK, son dönemde artan şikayetler ve kamu otoritelerinin endişelerini bildirmesi üzerine bu kararı aldı.

Bitcoin başta olmak üzere, birçok kripto para biriminde şu anda yatırımcı haklarının tam olarak belli olmamasının birçok kamu otoritesini endişelendirdiği ifade ediliyor. Türkiye’de sayısı 1 milyonu aştığı tahmin edilen kripto para yatırımcısı olması da, SPK’nın bu konuyu ele almasının önemli sebeplerinden birisi olarak gösteriliyor.

Haberde görüşlerine yer verilen yetkili, son dönemde sektör ile ilgili risklerin artış gösterdiğini ve birikmeye başladığını aktarırken, bu sebeple hem kripto paralara, hem de aracı kurumlara yönelik denetimlerin başlayacağını aktardı.

Aynı zamanda kripto paraların manipülatif amaçlarla da kullanılabilecek olmasının, bireysel yatırımcılar özelinde riski arttıran bir unsur olduğu da kaydedildi.

Hürriyet’te yer alan haberde, Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok ülkede halen kripto para regülasyonları ile ilgili olarak yeterli bir hukuki yapı oluşturulmadığı da vurgulandı. Buna karşın Çin ve Japonya gibi ülkelerin ise, sektörü düzenleme konusunda ciddi adımlar attığı da vurgulandı.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap