SON DAKİKA: Trump’ın açıklamaları Bitcoin’de düşüş getirdi

SON DAKİKA: Trump’ın açıklamaları Bitcoin’de düşüş getirdi

Paylaş
SON DAKİKA: Trump’ın açıklamaları Bitcoin’de düşüş getirdi

ABD Başkanı Donald Trump, az önce kameraların karşısına geçerek İran’ın dün ABD üslerine gerçekleştirdiği saldırılarla ilişkili ilk kez konuştu.

Başkan Trump, “Dün akşamki saldırıda hiçbir ABD’li zarar görmemiştir. Askeri üslerimizde sadece minimal bir hasar oluşmuştur. Iraklı ya da ABD’li hiç kimse zarar görmedi.” dedi.

Trump, sözlerinin devamında “Tüm askerlerimiz güven içinde. Çok az bir hasar söz konusu. Erken uyarı sistemimiz sayesinde hiçbir Amerikalı ve Iraklı hayatını kaybetmedi. Amerikan güçleri her şey için hazır. Uzun zamandır İran’ın istikrarı bozan davranışlarını tolore etmeye çalışıyoruz. İran, terörizmin sponsoru durumunda. Nükleer silahlar geliştirmeye çalışıyor. Biz hiçbir zaman bunun olmasına müsaade etmeyeceğiz. Amerikan halkının hayatını tehdit eden bir teröristin hayatına son verdik. Kasım Süleymani’yi ortadan kaldırdık.” şeklinde konuştu.

Başkan, daha sonra İran’a önemli mesajlar verdi ve şöyle dedi:

“…İran net bir biçimde nükleer olarak gelişimini sürdürüyor. İran’ın nükleer hedeflerini artık geride bırakıp terörizmi desteklemeye son vermesi lazım. İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin’in bu gerçekliği fark etmesinin zamanı gelmiştir. Bu ülkelerin nükleer sözleşmeden vazgeçmesi gerekiyor. Hepimiz İran’la anlaşma yapmalıyız. Amaç dünyayı daha güvenilir bir yer kılmak olmalı. İran’a karşı çıkararak potansiyelimizi kullanmalıyız. İran harika bir ülke olabilir ancak şiddet olaylarını sürdürdükleri sürece Ortadoğu’da barış mümkün olmayacaktır. […] Amerika askeri ve ekonomik açıdan çok güçlüdür. Bizim gücümüz caydırıcı konumdadır. DEAŞ’e yönelik son derece başarılı sonuçlar aldık. El Bağdadi’yi öldürdük. DEAŞ, İran’ın doğal bir düşmanıdır. DEAŞ’in yok edilmesi İran için de bizim için de iyidir. Bizim birlikte çalışmamız gerekiyor bu konuda. İran liderlerine bir şey söylemek istiyorum, biz sizin harika bir geleceğiniz, hak ettiğiniz bir geleceğiniz olsun istiyoruz. Diğer ülkelerle barış içinde yaşayacağınız bir ülke olsun istiyoruz. Amerika barışa hazırdır.”

Bitcoin ve altında düşüş

Trump’ın İran’a herhangi bir savaş veya silahlı karşılıktan söz etmemesi ve zeytin dalı uzatması sonrası Bitcoin’in fiyatı hızlı bir düşüş yaşadı. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi Bitcoin, açıklamalardan önce yaklaşık 8400 dolardan işlem görüyordu. Fiyat, açıklamalardan sonra 8057 dolara kadar düştü. Altında da benzer bir düşüş yaşandı. Açıklamalardan önce 1578 dolardan alınıp satılan altın an itibari ile 1552 dolardan el değiştiriyor.

Bitcoin grafiği

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap