Son Dakika! TCMB Nisan 2023 Faiz Kararını Açıkladı!

Son Dakika! TCMB Nisan 2023 Faiz Kararını Açıkladı!

Paylaş
BTC Piyasası: Son Dakika! TCMB Nisan 2023 Faiz Kararını Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın dördüncü faiz kararı olan, Nisan 2023 siyaset faiz oranını sabit tuttu.

27 Nisan 2023 tarihinde siyaset faiz oranına yönelik karar veren TCMB, beklenildiği üzere yüzde 8,5 oranında sabit tuttu. Daha evvel TCMB, Mart ayına yönelik siyaset faiz oranını da yüzde 8,5 olarak sabit bırakmıştı. Son iki aylık faiz kararlarında sabit giden TCMB, yılın dördüncü faiz kararında da emsal hareket etti.

Böylelikle, TCMB Nisan 2023 siyaset faizi sabit kalmış oldu.

TCMB, Nisan 2023 Siyaset Faizini Sabit Bıraktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan 2023 siyaset faiz kararını açıkladı. TCMB, faiz oranını yüzde 8,5 seviyesinde sabit tuttu.

Konuyla ilgili basın bülteni yayımlayan TCMB, şunları söyledi;

“TCMB, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda güçlü göstergeler enflasyonda kalıcı düşüşe işaret edene ve orta vadeli yüzde 5 maksadına ulaşılana kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. TCMB, kalıcı ve sürdürülebilir fiyat istikrarına yönelik kurumsal bir temel oluşturmak emeliyle Liraizasyon Stratejisini uygulayacaktır. Fiyatlar genel düzeyindeki istikrar, ülke risk primindeki düşüş, para ikamesindeki geri dönüş ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin devam etmesi ve finansman maliyetlerindeki kalıcı düşüş yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı destekleyecektir. Bu, sağlıklı ve sürdürülebilir bir halde büyümeye devam etmek için yatırım, üretim ve istihdam için uygun bir temel oluşturacaktır.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap