Sinop’ta Milyonluk Kripto Para Vurgunu!

Sinop’ta Milyonluk Kripto Para Vurgunu!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Sinop’ta Milyonluk Kripto Para Vurgunu!

Bir dolandırıcının Sinop’ta 16 kişiyi kripto para yatırımı vaadiyle 4 milyon lira dolandırdığı ortaya çıktı. Boyabat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda, milyonluk kripto para vurgunu adım adım aydınlanıyor.

Sinop’ta 4 milyon TL’lik kripto para vurgunu

Bir kuşkulu, Sinop’ta kripto para yatırımı vaadiyle 16 kişiyi dolandırdığı için tutuklandı. Boyabat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, zanlı M.A.’nın yakalanması için İlçe Emniyet Müdürlüğü grupları harekete geçti.

Yapılan çalışmalar sonucunda zanlı meskeninde gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde hakimlikçe tutuklandı. Zanlının, yüksek kripto para getirisiyle vaadiyle 16 kişiyi yaklaşık 4 milyon lira dolandırdığı belirlendi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sinop’ta Milyonluk Kripto Para Vurgunu! 1

Kaynaklara nazaran, zanlı M.A.’nın dolandırıcılık sistemi, kripto para yatırımı vaadiyle insanların itimadını kazanmaya çalışmaktı. Bu prosedürle 16 kişiyi dolandıran zanlının, 4 milyon lira topladığı ortaya çıktı.

Dolandırıcılık olayları, son periyotta giderek artan bir trend haline gelmiş durumda. Bu sebeple, yatırımcıların rastgele bir yatırım kararı almadan evvel dikkatli olmaları gerekiyor. Bilhassa, güvenilirliği katılaşmış platformlar ve şirketlere temas etmek epey tehlikeli.

Kripto hataları 2021’den bu yana artıyor

2021 yılında Türkiye’de de kripto para dolandırıcılığı olayları artış gösterdi. Başta Bitcoin olmak üzere, çeşitli kriptolar üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık olaylarına maruz kalan insanların sayısı arttı.

Özellikle, yatırım vaadiyle insanların inancını kazanarak gerçekleştirilen dolandırıcılık olayları yaygın hale geliyor. Birtakım dolandırıcılar, kripto madenciliği ismi altında insanları kandırıyor, kimileri ise yüksek kar vaadiyle insanları cezbediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sinop’ta Milyonluk Kripto Para Vurgunu! 2

Türkiye’de 2021 yılında, çeşitli dolandırıcılık olaylarına maruz kalan insanların sayısı on binlere ulaştı. Dolandırıcılar, çoklukla internet üzerinden bağlantı kurarak, yatırım yapmak isteyen şahısların hesaplarına erişim sağlıyor ve paralarını çalıyorlar.

Btcpiyasasi.com olarak Mart ayında 19 şüphelinin yakalandığı kripto para operasyonu aktarmıştık.

Kripto para dolandırıcılarından nasıl korunurum?

Kripto dolandırıcılığına karşı korunmak için birkaç tedbir almak gerekiyor. Birinci olarak, yatırım yapacağınız platform yahut şirket hakkında ayrıntılı araştırma yapmalısınız. Güvenilirliği katılaşmamış platformlardan yahut şirketlerden uzak durmalısınız.

Ayrıca, size yapılan yatırım tekliflerine karşı dikkatli olmalısınız. Yüksek çıkar vaadiyle size yaklaşan bireylere yahut şirketlere kuşkuyla yaklaşmalı ve bu tekliflerin gerçekçi olup olmadığını araştırmalısınız. Kripto para yatırımlarınızda, güvenliğinizi sağlamak için kesinlikle iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini kullanın. Bu sayede, hesabınıza diğer şahısların erişmesi büyük ölçüde engellemektedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sinop’ta Milyonluk Kripto Para Vurgunu! 3

Son olarak, rastgele bir kuşkulu durumda, çabucak ilgili makamlara bildirimde bulunmalısınız. Polise yahut yasal mercilere başvurarak, kriptodolandırıcılığına karşı gayret edebilirsiniz. Ayrıyeten, kriptoyatırımcılarının fiyat hareketlerine dikkat etmeleri ve piyasa trendlerini takip etmeleri gerekiyor. Geçen yılın kripto iflasları, piyasanın ne kadar dalgalı olabileceğinin en somut örneğiydi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap