Singapurlu Bakandan Kriz Uyarısı

Singapurlu Bakandan Kriz Uyarısı

Paylaş
Singapurlu Bakandan Kriz Uyarısı

Dünya genelinde 1.5 milyondan fazla kişiye bulaşan Koronavirüs, dünya ekonomisini olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Birçok ülke bu virüsün ekonomik etkilerini hafifletebilmek için radikal kararlar almak zorunda kaldı. Bu süreçte ülkelerin ekonomilerine fazladan trilyonlarca dolar para girdi.

Bu süreç içerisinde Goldman Sachs, Deutsche Bank gibi bankalar ekonomiye ilişkin yeni raporlar yayınlayıp ülkelerdeki büyüme oranının azalacağını, hatta olası bir krizle karşı karşıya kalabileceğimizi duyurmaya başladılar.

Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanı Chan Chun Sing bu virüsün ekonomik etkileri hakkında konuştu ve bazı ülkeleri uyardı. Bakan Sing, virüsün bazı ülkelerin ekonomilerine ağır hasarlar verebileceğini düşünüyor.

Ekonomik Etkileri

Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanı Sing içinde bulunduğumuz durumun ne kadar “tehlikeli” olduğuna vurgu yaparak birçok ülkenin ekonomik açıdan “risk altında” olduğunu söyledi. Sing’in açıklamalarına göre bu ülkelerdeki durum zamanla iyice kötüleşebilir:

“Bizim endişemiz; bu ülkelerden bazılarının bir sağlık krizinden, bir ekonomik krizden de öte olarak yeni bir finansal krizle karşı karşıya kalmaları.”

Koronavirüsün bu ülkeleri nasıl etkileyeceğini adeta aşama aşama anlatan Sing, bu süreci şöyle özetliyor:

“Eğer mali dengeniz iyi durumda değilse borç almak zorunda kalırsınız. Eğer borç alamıyorsanız para basarsınız. Eğer para basarsanız paranızın değerini azaltırsınız. Tüm bunlar küresel finans sisteminin istikrarını bozabilir ve bunların etkilerini reel ekonomide hissedebiliriz.”

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap