Singapur Menkul Kıymetler Borsası Hızlı Adımlar İçin Blockchain’e Dönüşüyor

Singapur Menkul Kıymetler Borsası Hızlı Adımlar İçin Blockchain’e Dönüşüyor

Paylaş
Singapur Menkul Kıymetler Borsası Hızlı Adımlar İçin Blockchain’e Dönüşüyor

Singapur’un ana borsaları, menkul kıymetler yerleşimleri için bir Blockchain platformu geliştirmek için ülkenin merkez bankasıyla bir çalışma ortaklığı başlattı.
Cuma günü yapılan bir duyuruda, Singapur Borsası (SGX), Singapur’un Parasal Yetkilisi (MAS) ülkenin merkez bankası ile yeni bir iş ortaklığının ayrıntılarını ortaya koydu. Ortaklık, Singapur’un Teslimat ve Ödeme (DvP) kapasitesini Blockchain Smart tarafından desteklenen otomasyon ile geliştirecek bir sözleşme ile ilgili olacak.

Proje, merkez bankasının Singapur Doları’nı “Proje Ubin” inisiyatifinin bir parçası olan dijital bir para birimine dönüştürmek için gösterdiği girişim ile geliştirilen Blockchain’i kullanacak ve inşa edecek.

Sonuç olarak, girişim, kurumların menkul kıymet risklerini ortadan kaldırıp operasyonel verimliliğini artırırken, farklı blok zincir platformları arasında tokenize edilmiş dijital menkul kıymetleri işlemesine ve tahsis etmesine olanak sağlayan bir DvP mekanizması geliştirmeyi amaçlıyor.

SGX, ortak girişimin finansal kurumlara ve kurumsal yatırımcılara simüle edilmiş dijital para birimleri ve menkul kıymet varlıklarının eşzamanlı takas ve nihai mutabakatını gerçekleştirmelerine, operasyonel verimliliği geliştirmelerine ve yerleşim risklerini azaltmalarına izin vereceklerini söyledi.

SGX teknoloji başkanı ve proje başkanı Tinku Gupta şunları söyledi:

“Bu girişim, hem alıcıların hem de satıcıların DvP sürecindeki risklerini ortadan kaldırarak, fon transferi ve menkul kıymet transferini etkin bir şekilde bağlamak için Blockchain teknolojisini kullanacak.”

Singapur merkez bankası tarafından yapılan benzer bir duyuruda, borsa devi Nasdaq, “Big Four” muhasebe ve hizmet şirketi Deloitte ve girişimin teknoloji ortakları olarak Blockchain start-up ​​Anquan vurguladı.

Singapur merkez bankasındaki fintech şefi Sopnendu Mohanty’nin belirttiği gibi;

“Blockchain teknolojisi bugün yaptığı mali işlemlerin yapılma şeklini radikal bir şekilde dönüştürüyor ve blokajlar arasında sorunsuz bir şekilde işlem yapabilme olanağı yeni bir iş fırsatları dünyası açacak”.

Blockchain teknolojisini araştıran proaktif bir hareketlilik olan Singapur merkez bankası, geçen yıl Project Ubin’in 1. Safhasındaki bir deneme sırasında özel bir Ethereum blok zincirinde Singapur doları cinsinden dijital tokenler yayınladı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap