Silk Road Satıcısı 19 Milyon Dolar Kara Para Aklamaktan Hapse Girdi!

Silk Road Satıcısı 19 Milyon Dolar Kara Para Aklamaktan Hapse Girdi!

Paylaş
Silk Road Satıcısı 19 Milyon Dolar Kara Para Aklamaktan Hapse Girdi!

Eski narkotik kaçakçısı Silk Road üzerinden 19 milyon dolar para akladığı gerekçesiyle suçlu bulundu.

New York Güney Bölgesi yargıçları Perşembe günü yaptıkları duyuruya göre Hugh Brian Haney ile itiraf pazarlığı yaptıklarını söyledi ve kötü bir şöhrete sahip olan dark web tarihine bir ekleme daha yapmış oldular. Basın açıklamasına göre Haney, 2018 başında bitcoin kullanarak 20 milyon doları aklamakla suçlandı.

Silk Road dark webin en eski uyuşturucu pazarlarından biriydi ve 2013 Ekim’inde site sahibi Ross Ulbricht tutuklanıp, site kapatılana kadar bitcoin kabul eden satıcılar için cennet niteliğindeydi. Ulbricht şu an uyuşturucu satışı, bilgisayar hackleme ve suikast suçlarından dolayı müebbet hapis cezasını çekmekte.

Haney de pazarı kullanan satıcılardandı. Savcıların açıklamasına göre Haney, Pharmville diye bilinen bir uyuşturucu ekibinin en iyi üyelerinden biriydi ve bunun yanı sıra Şubat 2012’de Silk Road bağlantılı hesaplardan 4,000 bitcoin kazandı. Şikâyete göre fentanil, oksikodon ve diğer uyuşturucu satışlarından sorumluydu.

ABD avukatı Geoffrey S. Berman açıklamasında “Hugh Haney Silk Road’u tüm dünyaya uyuşturucu satmakta kullandı” dedi. “Ardından kripto para ile 19 milyon dolardan fazlasını akladı.”

Kalan bitcoinlerini Ocak ve Şubat 2018’de borsada 19,147,053 dolara bozdurmasını takiben yakalandı. Adı verilmeyen firma hesabını dondurdu ve sonrasında arama emrini de beraberinde getiren bir inceleme başlatıldı. Haney 2019 Temmuz’unda yakalandı.

Başlangıçta Haney bitcoinlerini madenleyerek kazandığını söyledi. Ancak soruşturmacılar “blockchain analiz yazılımı” kullanarak paranın Silk Road’dan geldiğini gösterdiler.

Anlaşmaya göre Haney para aklama suçundan ve yasadışı yoldan elde edilen mal varlığı ticaretinden suçlu bulundu. Hapis cezası Şubat 2020’de başlayacak.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap