Sichuan ve İç Moğolistan’daki Bitcoin madencileri, cihazlarını satışa çıkardı

Sichuan ve İç Moğolistan’daki Bitcoin madencileri, cihazlarını satışa çıkardı

Paylaş
Uzman Coin: Sichuan ve İç Moğolistan’daki Bitcoin madencileri, cihazlarını satışa çıkardı

Çin’in en büyük ikinci el alışveriş sitesi olan Xianyu’da son birkaç günde özellikle İç Moğolistan ve Sichuan bölgelerindeki satıcılar, artan sayıda Bitcoin madenciliği cihazı ilanı yayınlıyor. Bilindiği üzere bu bölgeler, ülkede Bitcoin madenciliği faaliyetlerinin en yoğun yapıldığı bölgeler arasında. Cihazlar, hem Bitcoin fiyatındaki düşüş hem de arzın talebe göre fazla olması nedeniyle indirimli fiyatlarla satılıyor. Ağırlıklı olarak Antminer S9’lardan oluşan ikinci el cihazlar, 200 ila 250 dolar arasında değişen fiyatlarla listeleniyor.

Geçtiğimiz günlerde İç Moğolistan’da hükümet, bölgedeki her türlü kripto para madencilik faaliyeti üzerinde sıkı önlem kararı almıştı. Bölgede, kripto para madencilik faaliyeti, karbon emisyonu hedeflerine ulaşmada bir engel olarak görülmeye başlandı ve bu nedenle irili ufaklı tesislerin kapısına kilit vuruldu.

Kilo işiyle satışa çıkarılmışlardı

Birkaç sene önce ülkede benzer bir süreç daha yaşanmıştı. 2018 yılının Kasım ayında Bitcoin fiyatı 3 bin dolar seviyelerine ulaşıp tabanı görmüşken Çin’in bazı bölgelerinde madencilik şirketleri, maliyetleri karşılayamaz olmuş ve bu nedenle cihazlarını kilo işiyle satışa çıkarmışlardı. Bir yıl öncesinde 2 bin 900 dolara satılan o cihazların adedi, 144 dolara kadar düşmüştü.

Bu arada Sichuan’da önümüzdeki günlerde, enerji sağlayıcı şirketler ile devlet yetkilileri, kripto para madenciliği konusunu tartışmak üzere toplanacaklar. 2 Haziran’daki toplantı, Sichuan’ın başkenti Çengdu’da gerçekleşecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap