Sıcak Gelişme: SEC Lideri Konuşuyor! İşte Kritik Ayrıntılar

Sıcak Gelişme: SEC Lideri Konuşuyor! İşte Kritik Ayrıntılar

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: SEC Lideri Konuşuyor! İşte Kritik Ayrıntılar

Piyasa bugün SEC liderinin konuşmasına odaklanmıştı. Herkes bu konuşmanın ayrıntılarını bekliyor. İşte SEC Liderinin açıklamalarından ayrıntılar.

SEC Liderinin açıklamaları – Kripto para kesimi için Yabanî Batı benzetmesi

SEC Lideri Gary Gensler yaptığı açıklamada kripto para bölümünü Yabanî Batı’ya benzetiyor. Buna nazaran kripto kesiminde regülasyonların olmaması nedeniyle yatırımcıların, güç kazandıkları varlıklarını spekülatif başka varlıklarla riske attıklarını gördüklerini vurguluyor. Gensler ayrıyeten finansal piyasalardaki süratli teknolojik gelişmelerin, kripto alanında ve gelişmekte olan öteki yeni alanlarda suistimallere yol açtığını söz ediyor. Bunların önüne geçmek için yeni kaynakların gerekli olduğunun altını çiziyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: SEC Lideri Konuşuyor! İşte Kritik Ayrıntılar 1

Gensler ek kaynaklar sayesinde, kripto piyasalarındaki güvenlik risklerini azaltabileceklerini ifad ediyor. Başka taraftan kritik teknik altyapının dayanıklılığını artırarak kurumumuzun müdafaa yeteneğini güçlendirebileceklerinin altını çiziyor. Gensler ayrıyeten “eğer siz birilerinden para topluyorsanız, bu menkul değer kanunlarına girer. 1930’larda yazılmış kanunlardır bunlar” vurgusu yapıyor.

Token sayısı ve Liderin görüşlerine tepkiler

Gensler token satışına vurgu yaparak 15.000 ile 20.000 ortasında token olduğunu tabir ediyor. Bunların büyük kısmının yatırım mukavelesi statüsüne girdiklerini belirtiyor. Kendisinin de bir periyot başkanlığını yaptığı CFTC’nin bu halde bir otoriteye sahip olmadığını söz ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: SEC Lideri Konuşuyor! İşte Kritik Ayrıntılar 2

ABD Temsilciler Meclisi’nin iki üyesi, Temsilciler French Hill ve Dusty Johnson bugün açıklama yaptılar. SEC Lideri Gary Gensler’in dijital varlıkların düzenlenmesinde benimsediği yaklaşımla ilgili telaşlarını lisana getirdiler. Gensler’e dijital varlık bölümündeki problemleri ele almak için sırf yaptırım hareketlerine güvenmemelerini söylediler. Bunun yerine daha tesirli bir mevzuata gereksinim olduğunu vurguladılar.

Temsilciler Hill ve Johnson SEC’i yaptırım hareketlerinin ötesine geçen yasal bir çerçeveyi değerlendirmeye çağırdı. Dijital varlık şirketlerinin düzenleyici parametreler dahilinde faaliyet göstermelerinin kıymetine dikkat çektiler. Ayrıyeten tüketici müdafaalarına uymaları için kapsamlı bir süreç oluşturmanın kıymetini vurguladılar. Bu türlü bir çerçeve, reaktif uygulama yerine daha proaktif tedbirler sunuyor. Öteki taraftan dijital varlık şirketlerinin gelecekteki çöküşlerini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıcak Gelişme: SEC Lideri Konuşuyor! İşte Kritik Ayrıntılar 3

CFTC’nin Rolüne Daha Yakından Bir Bakış

Bu ortada, Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki milletvekilleri, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) kripto para kesimindeki rolünü netleştirmeyi amaçlayan bir yasa tasarısı taslağını araştırıyor. Tasarı şimdi resmi olarak tanıtılmamış durumda. Fakat çeşitli paydaşlardan gelen geri bildirimlere nazaran revizyona uğrayabilir. Gensler’in açıklamaların tonuna baktığımızda sert olduğunun altını çizelim.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap