Sıcak Gelişme: CEO’su Türk Olan Bitcoin Borsasına El Konuldu

Sıcak Gelişme: CEO’su Türk Olan Bitcoin Borsasına El Konuldu

Paylaş
Sıcak Gelişme: CEO’su Türk Olan Bitcoin Borsasına El Konuldu

Kriptokoin.com – Kanada menkul kıymetler düzenleyicileri, Einstein isimli Bitcoin ve kripto para birimi borsasına el koydu. Borsanın kurucusu ve CEO’su olan Michael Göktürk’ün Türk kökenli olduğu belirtiliyor.

Kurucusu Türk olan Bitcoin borsasına el konuldu!

British Columbia Menkul Kıymetler Komisyonu (BCSC), Pazartesi günü yaptığı açıklamada, platformun 31 Ekim’de 60-90 gün içinde faaliyetlerini kapatmayı planladığını belirttikten sonra regülatörün kontrolüne geçtiğini duyurdu. Açılan davaya göre Einstein’in müşterilerine 12,4 milyon dolar (16,3 milyon Kanada Doları) borcu var. Einstein isimli Bitcoin borsasının kurucuları arasında Türk kökenli Michael Göktürk’de yer alıyor.

Einstein’in kullanıcılarına ait 11 milyon dolar değerindeki kripto parayı ve 5 milyon dolarlık nakit parayı kendi işlemleri için kullanıldığı iddialar arasında. British Columbia Yüksek Mahkemesi, BCSC’nin kararını onayladı ve bir muhasebe firması olan Grant Thornton’un mali denetmen olarak şirkete atanmasını ve borsaya el konulmasını sağladı. Mahkeme emri, Grant Thornton’un gerektiğinde Einstein’ın ofislerinin herhangi birine zorla girmesine dahi izin veriyor. Bu kapsamda firma, 1 Kasım’da Einstein borsasının ofislerine girdi ve işlemleri güvence altına aldı.

Einstein’in müşterilerine 12,4 milyon dolar borcu var

BCSC’ye göre, komisyon Einstein borsasındaki varlıklarına erişemeyen müşterilerden bir takım şikayetler aldı. Borsanın avukatı BCSC’ye, 31 Ekim’de müşterilere gelecek aylarda borsanın kâr edemediği için kapanacağını belirttiklerini aktardı. Einstein’ın CEO’su Michael Göktürk, basın saati itibariyle konuya yönelik herhangi bir yorumda bulunmadı.

Ayrıca yetkililer Michael Göktürk ve diğer borsa yöneticilerine ulaşılamadığını da belirtiyor. Einstein’ın web sitesi 21:00 UTC’den itibaren kullanılamıyor. Türkiye’deki kripto para gelişmeleri konusunda daha fazla bilgi edinmek için “Sıcak Gelişme: Türkiye’nin Kripto Para Planının Detayları Ortaya Çıktı!“ isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap