Sen Binance Dersin Ama Cenazene Bitfinex Gelir

Sen Binance Dersin Ama Cenazene Bitfinex Gelir

Paylaş
Sen Binance Dersin Ama Cenazene Bitfinex Gelir

Şu anda kripto para piyasasında ticaret hacmi en yüksek borsalara baktığımızda Binance, OKEx gibi isimlerle karşılaşıyoruz. Ancak 12 Mart tarihinde, yani Bitcoin’in binlerce dolar değer kaybettiği tarihte günü ne Binance ne de OKEx kurtardı. Bu tarihte günü kurtaran borsa Bitfinex oldu.

Sektörün Öncüleri

CryptoCompare kripto para borsalarıyla ilgili kapsamlı bir rapor yayınladı ve borsaları performanslarına göre sıraladı. Yapılan bu araştırmalarda iki borsa ön plana çıktı: Binance ve OKEx. Bu iki borsa yılın ilk çeyreğinde rakiplerini adeta domine etti.

Mart ayı genelinde bakacak olursak Binance’in toplam hacmi bu süreç içerisinde 63.6 milyar dolara kadar yükseldi. OKEx’in ticaret hacmi ise 47.7 milyar dolar seviyesindeydi. Binance’in ve OKEx’in rakiplerinden ne kadar üstün olduklarını anlamak için üçüncü sıradaki borsanın hacmine bakmamız yeterli olur. Listede üçüncü sırada gelen Coinbase’in hacmi 13.3 milyar dolar düzeyinde. Yani sıralama 63 milyar, 47 milyar ve 13 milyar diye ilerliyor.

Binance ve OKEx ticaret hacmi konusunda rakiplerinden bariz bir şekilde üstün olsalar da Mart 2020’nin en kritik anında sahneye bunlar değil, Bitfinex çıktı.

En Çok Hacim Kimdeydi?

Kripto para piyasası 12 Mart tarihinde eşine nadir rastlanacak bir darbe aldı. Bitcoin fiyatı sadece birkaç saat içerisinde binlerce dolar değer kaybetti ve 4 bin dolara kadar geriledi. Ve şu anda hala bu düşüşün etkilerini atlatmaya çalışıyor.

12 Mart bu yüzden kripto para piyasasında son zamanlarda yaşadığımız en kritik günlerden biriydi. CryptoCompare’in araştırmalarına göre Bitcoin fiyatının tam düşüşe geçtiği anda, yani 12 Mart TSİ 13:30’da en fazla ticaret hacmine sahip olan borsa Bitfinex’ti. Hacim bakımından Bitfinex’i Coinbase, OKEx ve Bitstamp takip etti.

Bitfinex, Bitcoin fiyatının serbest düşüşe geçtiği bu süreç içerisinde ticaret hacmi konusunda bir saat boyunca rakiplerini geride bırakmayı başardı. Hatta 13:40-14:00 vakitleri arasında üst-düzey borsalardaki toplam BTC/USD ve BTC/USDT hacminin %40’ı Bitfinex’ten geliyordu. Bitfinex’te bu sırada dakikada 11.8 milyon dolarlık işlem yapılıyordu.

Likidite Sağladı

CryptoCompare tarafından aktarılan bu bilgiler, bu kritik dönemde piyasaya asıl likidite sağlayan borsanın Bitfinex olduğunu gösteriyor. Yani Binance ve OKEx gibi borsalar normal şartlar altında Bitfinex’ten çok daha fazla hacme sahip olsalar da 12 Mart gibi kritik tarihlerde iş Bitfinex’e düşüyor.

Bazı kripto para yorumcularına göre bu çalışma, ‘bazı’ borsalarda gördüğümüz hacmin ‘sahte’ olduğunun bir göstergesi. CryptoCompare’in çalışmalarına atıfta bulunan insanlar Bitfinex’i bu zor dönemde piyasaya likidite sağladığı için övüyor, diğer borsaları ise yetersiz kaldıkları için eleştiriyorlar.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap