SEC’nin yeni hedefi USDC ihraççısı Circle: Soruşturma açıldı

SEC’nin yeni hedefi USDC ihraççısı Circle: Soruşturma açıldı

Paylaş
BTC Piyasası: SEC’nin yeni hedefi USDC ihraççısı Circle: Soruşturma açıldı

Coinbase borsasının Lend ürününü kaldırmasına sebep olan SEC, şimdi de Circle şirketi hakkında bir soruşturma başlattı. Temmuz ayında başlatılan soruşturma, Circle tarafından resmen açıklandı. Yapılan açıklamada SEC’nin, Circle’ı destekleyen varlıklar, müşteri programları ve operasyonlar hakkında bazı dosyalar talep ettiği ve bilgi almak istediği belirtildi.

Daha önce bir SPAC anlaşması vasıtasıyla halka açılmayı plânladığını duyuran Circle’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada “Soruşturma konusunda SEC ile tamamen işbirliği içindeyiz.” denildi ancak SEC’nin özel olarak hangi konuda belge talebinde bulunduğu ya da soruşturma açtığı hakkında bir bilgi verilmedi.

Circle Yield ile mi alakalı?

SEC’nin bu hamlesinin, Circle’ın kurumsal USDC sahiplerini yüksek faizli bir ürün olan Circle Yield’e dahil etmesinden 1 ay sonra gelmesi de dikkat çekiyor. Hatırlanacağı üzere ABD’nin en büyük borsası olan Coinbase’in de getiri ürünü Lend için bir soruşturma başlatılmış ve bu durum sonunda da borsa ürünü rafa kaldırdığını açıklamıştı. Bilindiği gibi, Coinbase de, Circle şirketi gibi USDC ihraş eden Center Konsorsiyumu’nun bir üyesi… Circle, SEC’nin soruşturma bilgisini Ağustos ayında da vermişti ancakkonuyla ilgili detaylı bilgilendirmede bulunmamıştı.

Circle ayrıca, yine Ağustos ayında, yan kuruluşu olan Poloniex borsasının kayıt dışı bir dijital varlık borsası olarak faaliyet gösterdiğine dair suçlamaları çözmek için SEC’ye 10 milyon dolarlık cezai ödeme yapmayı da kabul etmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap