SEC’in Yeşil Işık Yaktığı Vadeli İşlem Fonundan Sonra Bitcoin ETF Şansı Arttı mı?

SEC’in Yeşil Işık Yaktığı Vadeli İşlem Fonundan Sonra Bitcoin ETF Şansı Arttı mı?

Paylaş
SEC’in Yeşil Işık Yaktığı Vadeli İşlem Fonundan Sonra Bitcoin ETF Şansı Arttı mı?

Kriptokoin – Yıllar boyunca, ABD’deki kripto finansal hizmetler şirketleri, halka açık işlem görmüş Bitcoin fonları (ETF’ler) ihraç etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Maalesef bu umutlu kişilerin umutlarını SEC verdiği kararlarla söndürüyor. Zira ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu firmaların Bitcoin pazarının kendini yasal olarak düzenlemiş bir ticari fona artık hazır olduğu şeklindeki iddiaları konusunda uzun süredir aynı fikirde değil.

Aslında, geçtiğimiz beş yıl içerisinde SEC, çoğu zaman kripto para birimi spot piyasasının altında yatan doğası hakkındaki endişelerini dile getirerek, bir dizi firmadan gelen beş teklifin uygulanması yönündeki kararını ya reddetti veya erteledi.

Her ne kadar durum böyle olsa da, sürpriz bir olayda, mali düzenleyici, geçtiğimiz hafta Bitcoin vadeli işlem piyasasına bağlı bir fonu sessizce onayladı . Bu hamleyi analistler yakın gelecekte diğer fonların onaylanma şansını önemli ölçüde artırdığını vurguladıkları bir hareket olarak görüyor.

SEC, Bitcoin Vadeli İşlem Fonunu Onayladı

2 Aralık’ta yayınlanan bir dosyaya göre, New York Dijital Yatırım Grubu (NYDIG), Stone Ridge Trust Vl’de bir portföy fonu olan NYDIG Bitcoin Strateji Fonu’nu başlatmak için SEC’den yeşil ışık aldı.

Bu fon, kendi BTC vadeli işlem sözleşmesine sahip olan CME Group gibi Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından onaylanmış borsalarda işlem gören nakit olarak ödenen Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapacak. Bu, fonun başlatıldığında bir blok zincirindeki koinlerle asla doğrudan ilişki kurmayacağı anlamına geliyor. Sunulan dosyada şu ifadeler yer alıyor:

“Fon, Fon tarafından düzenlenen Bitcoin vadeli işlemlerinin altında yer alan Bitcoin toplam değerinin, Fonun net varlıklarının % 100’üne yakın olması için bir miktar Bitcoin vadeli işlemi satın almaya çalışacak”

SEC tarafından  bu fonun onaylanması, kurumun, bu yılın başlarında manipülasyon endişelerini öne sürerek reddettiği Bitwise Asset Management’ın fiziksel olarak yerleşik Bitcoin ETF teklifini tekrar gözden geçireceğini açıklayan Federal Directory’de yayımlanan bir notun hemen ardından geldi.

ETF İçin Bir Durum Daha Var.

Bloomberg Intelligence’da emtia stratejisti olan Mike McGlone’un kripto para birimi yorumcusu LightCrypto tarafından paylaşılan bir araştırma notuna göre, NYDIG’nin zaman aralıklı fonunun onaylanması “2020’de bir Bitcoin ETF ihtimalini Yüzde 50’ye” getiriyor.

“Onay, VanEck ve Bitwise gibi yayıncıların lobi faaliyetlerinin karşılığını vermeye başladığını gösteriyor.”

Herkes İkna Olmuş Değil

SEC aniden Bitcoin’e ısınırken, herkes temel spot pazarının bir fonu destekleyebileceğine ikna olmuş değil.

Fundstrat Global Advisor’ın kurucu ortağı ve Bitcoin boğası Thomas Lee, geçtiğimiz ay Singapur’daki bir etkinlikte piyasadaki bir ETF’ye olan günlük talep ile başa çıkabilmesi için BTC’nin bugün olduğundan % 2.000 daha fazla işlem yapması gerektiğini ve bunun için kripto para biriminin en az 150.000 dolar alması gerektiğini ifade etmişti.

Ayrıca, kripto para birimi piyasasının, teorik olarak sağlayabileceği faydalara rağmen başarılı olmak için tam teşekküllü bir BTC ETF’ye ihtiyaç duymadığına dair bir görüş de bulunuyor.

CNBC’nin yazarı Brian Kelly Ekim ayında yaptığı röportajda Fidelity ve TD Ameritrade gibi firmaların kripto para birimi alanına girmesiyle ETF’ye gerek olmadığını vurgulamış ve şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sonuçta, Bitcoin’i normal bir aracı kurum hesabından satın alabileceksiniz, ya da normal bir aracı kurum hesabı gibi görünecek. Bu nedenle, bu noktada bir bitcoin ETF’sine ihtiyacınız olduğu konusunda daha az endişeliyim”

Gerçekten de, yatırımcıların bir ETF dışında başka yollarla Bitcoin teşebbüsünde bulunduğuna dair işaretler var. CryptoSlate, 6 Aralık’ta, ABD’nin en büyük perakende aracı kurumlarından biri olan Charles Schwab’ın, Grayscale’in Bitcoin Trust’ın (GBTC), 1981’den sonra ve 1996’dan önce doğmuş olan y kuşağı arasında en popüler beşinci yatırım olduğunu belirtti.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap