SEC’in Adımları, Regülasyonları Hızlandıracak

SEC’in Adımları, Regülasyonları Hızlandıracak

Paylaş
BTC Piyasası: SEC’in Adımları, Regülasyonları Hızlandıracak

Son periyotta kripto para ekosisteminde ana gündemi SEC’nin adımları oluşturuyor. ABD’nin SPK’sı pozisyonundaki SEC’in, Binance ve Coinbase borsalarına yönelik soruşturma başlatması kripto regülasyonlarına ait beklentiyi de artırdı. Regülasyonun uzun bir süreç olduğunu tabir eden Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım, mevzuat çalışmalarının soruşturma ve dava sonuçlarının etrafında şekillenebileceğini söyledi.

SEC geçtiğimiz günlerde iki farklı kripto para borsasına soruşturma başlatarak kripto para piyasalarını hayli hareketlendirdi. Bu soruşturma haberi ekosistemin bir kesitinde kaygıya sebep olurken öbür bir kısmındaysa regülasyonlara ait beklentileri canlandırdı. SEC’nin ataklarının yasal mevzuatın hazırlanması için öncü olabileceğini söz eden küresel kripto para borsası Mamoru’nun Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

“Kripto para piyasalarının regüle edilmesi çok uzun müddettir konuşulan bir mevzu. Lakin devletlerin büyük bir çoğunluğu tarafından şimdi bir adım atılabilmiş değil. Kripto varlıkların öbür finansal varlıklara kıyasla farklı bir yapıya sahip olması sürecin yavaş ilerlemesine sebep oluyor.

Regülasyon, Soruşturmaların Etrafında Şekillenebilir

SEC’nin son periyotta borsalara yönelik başlattığı soruşturmalar ve Ripple davasının nihayete erme ihtimali, ortaya emsal denilebilecek argümanlar çıkaracağı için regülasyon çalışmalarının da bu çıktılar etrafında şekillenmesini bekleyebiliriz. Hasebiyle bu gelişmelerin ekosistemin geleceği açısından epey ehemmiyet arz ettiğini söylemek mümkün.

Ancak tüm bunlar, soruşturmaların sonuçlanmasının akabinde kısa bir mühlet içerisinde regülasyonların tamamlanacağı manasına gelmiyor. Zira neredeyse sıfırdan denilebilecek kadar erken bir basamaktan yasal mevzuat oluşturmak epeyce güç. Bilhassa milyonlarca yatırımcıyı etkileyebilecek bir mevzuysa bu zorluk daha da artıyor. Bu sebeple kanun koyucuların tek bir seferde doğruyu bulması pek mümkün görünmüyor. Yasal mevzuat oluşturulsa dahi bir müddet boyunca bu mevzuatlarda çeşitli güncelleme ve değişikliklerin yapıldığını göreceğiz.

ABD’deki Regülasyon Süreci, Öteki Ülkeleri de Harekete Geçirecektir

Öte yandan, ABD’de başlayan regülasyon süreci, başka ülkelerde de gibisi çalışmaları beraberinde getirecektir. Münasebetiyle bu noktada ABD’de oluşturulacak yasal mevzuatın dünya geneline emsal teşkil edeceğini söyleyebiliriz. Bu sebeple ABD’deki kripto hukukuna ait yaşanan gelişmelerin ekosistem açısından ehemmiyeti her geçen gün artmaya devam ediyor.

Kripto varlıkların regüle edilmesinin piyasaların gelişimi için uzun vadede faydalı olacağını belirtebiliriz. Zira aksi bir senaryoda devam eden belirsizlik ortamı piyasalardaki dalgalanmayla birlikte yatırımcıların risk durumu da olumsuz etkileniyor.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap