SEC’e nazaran Coinbase, dava açılmadan evvel de maddeleri ihlal ettiğini biliyordu

SEC’e nazaran Coinbase, dava açılmadan evvel de maddeleri ihlal ettiğini biliyordu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC’e nazaran Coinbase, dava açılmadan evvel de maddeleri ihlal ettiğini biliyordu

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Cuma günü yayımladığı evrakta Coinbase‘in, federal menkul değerler maddelerinin, listelemelerine uygulanabileceği mümkünlüğünün yıllardır farkında olduğunu söyledi.

Komisyonun kendisine karşı dava açmak için kâfi yargı yetkisine sahip olmadığını savunan Coinbase’e cevap veren SEC, kayıt dışı menkul değer olan en az 13 kripto para ünitesi listelediği savıyla bir ay evvel borsaya dava açmıştı. SEC, Cuma günkü evrakta şu tabirleri kullandı:

Ancak düzenleyici, Coinbase’in bu olaylar öncesinde muhakkak kripto paraların federal menkul değer maddelerinin gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için kararlaştırılan ve “ABD Yüksek Mahkemesi tarafından belirlenen yasal çerçeveyi” benimsediğini söylüyor. Ayrıyeten Coinbase’in kripto ihraççılarını “menkul değerlerle ilişkilendirilen klasik tabirlerden kaçınmaları” konusunda açık bir formda uyardığını da tez ediyor.

Coinbase’in kendi halka açık beyanlarında da Coinbase yatırımcılarının, listelenen varlıkların menkul değer olma ihtimaline karşı uyarıldığı görülüyor.

SEC belgesi şöyle ekliyor:

Ayrıca kurul, kripto borsasının yanılgılı argümanlar sunduğunu belirtiyor. Coinbase’in sunduğu birinci argüman, bir yatırım mukavelesinin resmi bir mukaveleyi içermesi gerektiğini savunurken ikinci argüman, yatırım mukavelelerinin sadece ikincil piyasalarda süreç gördüğünde varlık satışı olduğunu savunuyor.

SEC ise Howey Testi’nin resmi bir kontrata gereksinim duymadığını ve ikincil piyasalardaki süreçlerin de menkul değerler maddelerini ihlal edebileceğini söylüyor. Örnek olarak da LBRY’ye karşı kazandığı son yasal zaferi gösteriyor.

Duruşmanın 13 Temmuz tarihinde New York Güney Mahkemesi’nde gerçekleşmesi planlanıyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap